Na polské politické scéně to vře

Kvůli skandálu s kupováním poslanců hrozí pád vlády premiéra Jaroslawa Kaczyńského. Jeho poradci měli nabídnout opoziční poslankyni Renatě Begerové vysokou funkci za to, že se přidá na stranu vlády. Vládnoucí Právo a spravedlnost si těmito metodami snaží zajisti většinu v Sejmu poté, co z vlády minulý týden vypudilo šéfa populistické Sebeobrany Andrzeje Leppera.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrzej Lepper a ministr financí Stanislaw Kluza

Andrzej Lepper a ministr financí Stanislaw Kluza | Zdroj: ČTK

Polský parlament už dávno nezažil tak bouřlivé chvíle. Opozice požaduje okamžitou demisi vlády, postavení premiéra před státní tribunál a nové volby. Vláda o demisi neuvažuje, stručně oznámil mluvčí menšinového kabinetu Jan Dziedziczak. Podle Práva a spravedlnosti je celá aféra dílem postkomunistů a liberálů:

"Je to závažná politická provokace. Jejím cílem je znemožnit vytvoření většinové vlády a zastavit proces změn, o které usilujeme. Tyto síly se pokoušejí mařit úsilí o nápravu státu," prohlásil šéf poslaneckého klubu Práva a spravedlnosti Marek Kuchciński.

Podle premiérových poradců nešlo o žádnou korupci, ale běžné vyjednávání. O schůzku je požádala sama poslankyně Begerová a hlásili se i další. Právo a spravedlnost je jen chtělo chránit před vydíráním ze strany Andrzeje Leppera, který od přeběhlíků začal vymáhat penále za opuštění strany.

Osud vlády Jaroslawa Kaczyńského teď v mnohém závisí na postoji polských lidovců. Ti za této situace jednání o vstupu do vládní koalice pozastavili.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme