Na polském velvyslanectví v Moskvě platí přísnější bezpečnostní opatření

Polsko po útoku na dalšího svého diplomata v Moskvě zpřísnilo bezpečnostní režim na velvyslanectví. Jeho ostrahu má ale podle mezinárodních zvyklostí na starosti domácí policie. Polsko proto žádá, aby ruská strana věnovala bezpečnosti ambasády a jejích zaměstnanců maximální pozornost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Cestování.cz

Na polské ambasádě v Moskvě teď panuje atmosféra jako v obležené pevnosti. Kromě fyzického napadení tří pracovníků zastupitelského úřadu ještě anonym vyhrožoval odpálením bomby. Jak vypadá zpřísněný režim, to Polskému rozhlasu vysvětlil velvyslanec Stefan Meller:

"Děti vůbec nesmějí vycházet z areálu ambasády, na nákupy nikdo nesmí chodit sám a zaměstnanci mohou velvyslanectví opustit jen v záležitostech, které nemohou vyřídit jinak. Musejí ale použít auto."

Na otázku, zda má strach, polský velvyslanec odpověděl: "Kapitán lodi nesmí mít strach, jsem jen silně znepokojený celou situací a podmínkami, ve kterých teď musíme pracovat."

Polská média se domnívají, že za těmito útoky stojí některá z ruských radikálních organizací, která se chce pomstít za incident, při kterém před jedenácti dny neznámí pachatelé zbili děti ruských diplomatů ve Varšavě.

Polští politici jsou rozhořčeni

"Pokud Rusko nedokáže zajistit bezpečnost pracovníků polského velvyslanectví v Moskvě, musíme se o to postarat sami." Těmito slovy reagoval polský ministr zahraničí Adam Daniel Rotfeld na situaci po útocích na polské diplomaty v Moskvě.

"Rusko-polské vztahy se rozvíjejí od špatných k ještě horším a někdo na tom má zájem," uvedl šéf polské diplomacie Adam Daniel Rotfeld v rozhovoru pro polskou tiskovou agenturu. Varšava sice oceňuje, že Moskva vyjádřila nad útoky lítost, domnívá se ale, že spíše než deklarace by pomohla skutečná efektivní ochrana velvyslanectví a jeho zaměstnanců. Podle ministra Rotfelda za napadeními stojí zřejmě nacionalisticko-komunistické organizace nebo skupiny osob, které se vymkly kontrole, a to ho silně znepokojuje.

Podobný názor má také maršálek Sejmu Wlodzimierz Cimoszewicz: "Odpovědnost nese Rusko, mimo jiné i z toho důvodu, že jako hostitelská země má povinnost zajistit našim diplomatům bezpečnost, a to tím spíše, že už nejde jen o jeden případ. I kdyby se nakrásně ukázalo, že je to jen chuligánství, i v tom případě musí posílit ochranu naší ambasády."

"Pokud Rusko nedokáže tyto incidenty věrohodně vysvětlit a vyšetřit, pak se nejen v očích Poláků, ale i mezinárodní veřejnosti stane zemí s nejednoznačnou pověstí," řekl předseda dolní komory polského parlamentu.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme