Na pondělní raketový test osobně dohlížel Kim Čong-un, oznámila KLDR

Severní Korea potvrdila test další balistické rakety. Na zkoušku podle tamní státní agentury dohlížel vůdce země Kim Čong-un a zároveň nařídil vývoj nových strategických zbraní. Střela v pondělí dopadla po 450 kilometrech ve vzduchu do moře u Japonska.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-un během testování balistických raket v roce 2016 | Zdroj: Reuters

Podle severokorejského státní agentury jde o nový typ přesně naváděné balistické střely. Zkouška prý byla úspěšná a raketa trefila svůj cíl. Vůdce KLDR Kim Čong-un prohlásil, že testu by se měly obávat hlavně yankeeové, tedy Spojené státy, a gangsteři z jihokorejské loutkové armády.

Agentura taky napsala, že nová raketa byla poprvé vidět na nedávné vojenské přehlídce k výročí narození zakladatele severokorejského režimu Kim Ir-sena.

Jako všechny předchozí testy i tento okolní země odsoudily s poukazem na porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že Pchjongjang opět ukázal svou neúctu vůči Pekingu.

Z čínské metropole se ale jako obvykle ozvaly výzvy ke zdrženlivosti a dialogu a hlasy proti zavedení nových sankcí. Japonsko už vyzvalo Čínu, aby byla při zadržování KLDR aktivnější.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme