Na poslední rozloučení s Mandelou míří sto tisíc lidí. Včetně světových státníků

Jihoafričané se dnes rozloučí se svým prvním demokratickým prezidentem Nelsonem Mandelou. Na oficiální ceremoniál do Johannesburgu míří sto tisíc lidí. Další pietní shromáždění se odehrají po celé zemi. Vše budou provázet mimořádná bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní fotbalový stadion v jihoafrickém Sowetu se zaplňuje lidmi, kteří se chtějí rozloučit s Nelsonem Mandelou | Zdroj: Reuters

„Určitě na obřad půjdu, byl to náš prezident. Je to pro mě mimořádně důležité,“ říká muž, který zapaluje svíčku pod Mandelovou fotografií. „Naučil nás odpuštění, pokoře. Tomu, že bez ohledu na barvu pleti jsme všichni jeden národ."

V Johannesburgu prší, i přesto se mnozí rozhodli přenocovat před fotbalovým stadionem v Sowetu, kde se dnes rozloučení s Madibou odehraje. Chceme být součástí této historické chvíle, říkají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Smuteční obřad bude sledovat i zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek

Od půlnoci je celá oblast neprodyšně uzavřena a okolí hlídají tisíce policistů. Na stadionu, kde se smuteční akt odehraje, byla atmosféra půl hodiny před začátkem obřadu podle slov zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu Jaromíra Marka bouřlivá. Od jeho otevření proudily dovnitř davy lidí, aby naplnili kapacitu 95 tisíc osob.

Vedle desetitisíců Jihoafričanů se přijede s Mandelou na stadion rozloučit přes devadesát hlav států. Jen ze Spojených států přiletěli hned čtyři prezidenti najednou.

Současný šéf americké administrativy Barack Obama přivezl v prezidentském speciálu svého předchůdce George Bushe. Obama má v Johannesburgu vystoupit s projevem k účastníkům smutečního shromáždění. Po jeho boku budou kromě republikánského předchůdce i demokratičtí exprezidenti Bill Clinton a Jimmy Carter.

Na jihoafrické ambasádě mezitím vzdal poctu zesnulému lídrovi americký viceprezident Joe Biden. Nelsona Mandelu označil za mimořádného člověka, který dokázal odpustit svým věznitelům a poté usmířit obyvatele Jižní Afriky.

S projevem vystoupí také kubánský prezident Raúl Castro. Z Velké Británie přicestují čtyři premiéři, od Majora po Camerona. Mezi státníky, kteří se Nelsonu Mandelovi pokloní, nebude chybět ani Pan Ki-mun, šéf OSN. Počet hlav států, které míří do Johannesburgu, se zastavil na čísle 91. Českou republiku zastoupí ministr zahraničí Jan Kohout.

Bezpečností opatření

„Mluví se o tom, že je to jedno z největších shromáždění tohoto typu od pohřbu papeže Jana Pavla II,“ hlásí z Národního fotbalového stadionu zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek.

Na organizaci i bezpečnost v okolí stadionu tak dohlížejí tisíce policistů. V okolí stadionu je omezena doprava a lidé se mohou na místo dostat pouze pěšky. Do Soweta byly vypraveny také zvláštní vlaky.

Nelson Mandela | Foto: Český rozhlas

Lenka Kabrhelová, Jaromír Marek, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme