Na post německého prezidenta by mohla poprvé zasednout žena

Prezidentkou Spolkové republiky Německo bude možná poprvé v historii žena. Nejvážnější kandidátkou se v současnosti jeví ministryně práce Ursula Gertrud von der Leyenová. Tu navrhla kancléřka Merkelová, ale údajně proti její nominaci nic nenamítá ani FDP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla a Ursula von der Leyenová | Foto: Jiří Hošek

Devětačtyřicetiletá ministryně je podle kuloárových informací v současnosti nejvážnější kandidátkou na prezidentský úřad. Zatímco Horst Köhler se zapíše do historie jako první odstoupivší prezident v poválečné historii, vystudovaná lékařka by byla historicky první ženou v čele Německa.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vážné kandidátce na post německého prezidenta mluvila na Rádiu Česko zpravodajka Českého rozhlasu v Berlíně Klára Stejskalová.

Sama ministryně práce se dnes nechtěla ke své kandidatuře vyjádřit, nijak ji ale neodmítla.

U opozice žádné nadšení z nominace Ursuly von der Leyen nepanuje. Ještě v pondělí Merkelová prohlásila, že chce přijít s takovým jménem, které by vyhovovalo i opozici, nyní je ale jisté, že vládní koalice hodlá prosadit člověka z aktivní politiky. Nechce se blamovat jako v případě odstoupivšího Köhlera, kterému zlomilo vaz to, že se nedokázal zorientovat v berlínském politikaření.

Von der Leyen je podle SPD příliš politicky vyprofilována, příliš svázána s CDU. Vládní koalice ale nemusí na hlasy opozice příliš spoléhat.

Ve hře zůstává například i současný předseda spolkové rady Norbert Lammert nebo ministr financí. Ani jedno ze jmen není příliš nadšeně přijímáno německou veřejností. Lidé by si přáli návrat Köhlera, který byl mezi obyčejnými Němci velmi populární, na rozdíl od německých politiků.

Koalice oznámila, že jméno nového prezidenta oznámí do neděle. Podle německé ústavy musí být nová hlava státu zvolena do 30. června.

Klára Stejskalová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme