Na předávání Nobelovy ceny bude chybět 19 zemí

Na slavnostním předávání Nobelovy ceny za mír čínskému disidentovi Liou Siao-poovi nepřijede do Osla nejméně devatenáct zahraničních zástupců. Čína tento bojkot podporuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liou Siao-po si odpykává jedenáctiletý trest odnětí svobody za podněcování k rozvracení státní moci

Liou Siao-po si odpykává jedenáctiletý trest odnětí svobody za podněcování k rozvracení státní moci | Foto: public domain, Voice of America

Podle prohlášení Pekingu se pátečního ceremoniálu nezúčastní dokonce velká většina zemí. Dnes Číňané oznámili, že budou oceňovat mírové aktivisty a politiky vlastní cenou.

Ceremoniálu v Oslo se nezúčastní například Rusko, Srbsko, Kuba, Irák, Írán, Filipíny, Afghánistán, Ukrajina nebo Venezuela. Některé země neúčast zdůvodňují jinak než jako podporu čínského stanoviska. Třeba ruský velvyslanec už v listopadu oznámil, že v době předávání bude na služební cestě.

44 velvyslanectví naopak účast potvrdilo. Spolu s velvyslanci se do norského hlavního města sjíždí i množství čínských disidentů z celého světa. Na podporu Lioua plánují demonstrace a happeningy.

Srbská petice

Srbský bojkot udílení Nobelovy ceny míru zaskočil tamní ochránce lidských práv. Podle nich může rozhodnutí vlády ztížit evropskou integraci země.

Srbský helsinský výbor už zorganizoval petici proti vládě. Podepsali ji všichni známí srbští obránci lidských práv a někteří umělci. Poukazují na to, že srbská vláda má na jedné straně plná ústa frází o nutnosti vstupu do Evropské unie a na straně druhé táhne za jeden provaz s autoritářskými režimy.

Ministr zahraničí Vuk Jeremič bojkot Nobelovského ceremoniálu zdůvodnil zahraničně politickými zájmy Srbska. Jeho kritici se ptají, jestli chce vláda opravdu do Evropské unie nebo spíš do spolku s Čínou, Ruskem, Vietnamem a Venezuelou.

Martin Dorazín, Igor Maňour, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme