Na předměstí Damašku zaútočili bývalí vojáci na základnu rozvědky

Zběhové ze syrské armády podnikli zatím největší útok na vojenský cíl od začátku protivládních nepokojů v Sýrii. V noci zaútočili na základnu tajné služby Harastá na předměstí Damašku. Podle opozice použili rakety, v přestřelce byly nasazeny i vrtulníky. Zadržované osoby se však útočníkům osvobodit nepodařilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie, Damašek

Sýrie, Damašek | Zdroj: ČTK

Česká velvyslankyně v Damašku Eva Filipi zprávy o nočním útoku potvrdila. „Kolega z ambasády, který bydlí nedaleko, uslyšel přibližně ve 3 hodiny tři nebo čtyři exploze, pak střelbu. Podle našich informací je tam asi 6 mrtvých,“ sdělila.

Útočníci zřejmě pocházejí z takzvané Syrské svobodné armády, kterou založili v červenci dezertéři z vládních jednotek. Podle některých údajů je armáda velmi silná, během posledních týdnů podnikla řadu menších útoků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká velvyslankyně v Damašku Eva Filipi potvrzuje ve Světě o jedné zprávy o útoku

Eva Filipi je opatrnější: „Nemyslím si, že je to silná armáda, jak píší média. Ani se nedomnívám, že mají 15 tisíc mužů, ale pokud tam jsou důstojníci a znají ta místa, dostávají se do velkého střetu s režimními vojáky.“

ČTĚTE TAKÉ: Sýrie žádá o arabský summit. LAS pozastaví její členství

Odpůrci režimu mluví o dalších mrtvých v Homsu a česká ambasáda tyto zprávy potvrzuje. „Hovořila jsem s člověkem z Homsu, který si přišel pro víza. Situace je tam velmi špatná. Ostřelují tanky, lidé žijí bez přístupu k běžným životním potřebám,“ informovala Filipi.

V posledních dvou měsících přibylo ozbrojených skupin a ozbrojenců, kteří chrání protestující. Dochází tedy častěji jak k útokům, tak ke vzájemným střetům s vojáky.

Damašek bojkotuje jednání LAS

Sýrie odmítla vyslat svého představitele do Rabatu na dnešní mimořádnou schůzku Ligy arabských států, která by měla pozastavit Damašku členství.

Eva Filipi upozorňuje, že pozastavení členství v lize je závažné, musí se však počkat na závěry dnešního zasedání:

„Samotné rozhodnutí bez pravomoci něco vynutit zůstává na papíře. Někteří Syřané nicméně, když slyšeli o pozastavení členství v LAS, prý plakali.“

Syrskou opozici, se kterou chce LAS jednat, představuje především exilová Syrská národní rada. V zemi operuje řada hnutí, ale nejsou jednotná ani se doposud nespojila se Syrskou národní radou.

Protesty proti režimu prezidenta Bašára Asada začaly v březnu, podle OSN už během nich zahynulo tři a půl tisíce lidí.

Martin Křížek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme