Na převzetí moci novou vládou je na Slovensku vše připraveno

Slovenské vládě premiéra Roberta Fica běží poslední odpočítávání. Už zítra by měl jeho kabinet podat demisi. Vzápětí poté se vesla ujme pravicová koalice. Pravicové strany včera podepsaly koaliční smlouvu a na převzetí moci je tak všechno připraveno.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři rodící se slovenské čtyřkoalice

Lídři rodící se slovenské čtyřkoalice | Zdroj: ČTK

Slavnostní podpis smlouvy byl velmi krátký, ale za pozornost stály následné proslovy koaličních lídrů.

„Iveta Radičová řekla, že kormidlo má pevně v rukou a posádka na její lodi je kvalitní. Šéf křesťanských demokratů Ján Figel zase popřál nové vládě hodně božího požehnání. Odkazů na boží pomoc pro nový kabinet bylo ještě víc,“ řekl zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger.

Iveta Radičová podle jeho slov dodala, že její vláda je připravena oživit na Slovensku ideály sametové revoluce a 17. listopadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger o aktuální politické situaci na Rádiu Česko.mp3

Ministři získají právo veta

Samotná koaliční smlouva obsahuje ustanovení, která dává jednotlivým ministrům právo veta.

„To znamená, že pokud kterýkoliv člen vlády vznese nějakou námitku proti programu vládního jednání, šéfka vlády, což bude s největší pravděpodobností Iveta Radičová, musí tento bod stáhnout a vrátit ho zpátky do vlády až poté, co ho projedná koaliční rada,“ uvedl Vojtěch Berger.

Koaliční smlouva naproti tomu neobsahuje ustanovení, podle něhož měli členové koalice dosavadní koalice „zámek na ústech“, jinými slovy nesměli veřejně mluvit o koaličních sporech.

Referendum bude v září

Dne 18. září se na Slovensku také uskuteční referendum týkající se například snížení počtu poslanců ze 150 na 100, zmírnění poslanecké imunity či televizních poplatků. Dnes o tom rozhodl slovenský prezident Ivan Gašparovič.

„Podmínkou pro úspěch referenda je nadpoloviční účast voličů, na čemž ovšem většina slovenských referend zkrachovala,“ dodal Vojtěch Berger.

I v případě, že by referendum platilo, některé věci by zřejmě znovu musel projednat parlament, protože mají oporu v Ústavě, kterou není možné „pouhým“ referendem libovolně měnit.

„Referendum je tak pouze prvním dějstvím velkého politického dramatu,“ uzavřel zpravodaj Českého rozhlasu.

Vojtěch Berger, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme