Na protivládní manifestaci přišly v centru Atén tisíce lidí

Centrum Atén zaplnila protivládní manifestace na podporu setrvání Řecka v eurozóně a v Evropské unii. Na náměstí Syntagma v centru města je to první demonstrace od vyhlášení výsledků referenda o podmínkách zahraničních věřitelů. Řekové se shromažďují několik dní předtím, než by mělo dojít ke klíčové dohodě řeckého premiéra Alexise Tsiprase s šéfy států Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastnice protivládní manifestace na aténském náměstí Syntagma

Účastnice protivládní manifestace na aténském náměstí Syntagma | Zdroj: Reuters

Iniciativa Pro evropské Řecko byla svolána především přes facebook.

Večer přislíbilo svou účast na demonstraci asi 3500 lidí, podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Aténách jich však přišlo ještě více.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na manifestaci proti krokům řecké vlády přišlo na náměstí Syntagma v Aténách několik tisíc lidí. Akci sleduje zvláštní zpravodaj M. Ježek

Spíše než o demonstraci jde o manifestaci lidí, kteří stojí na náměstí plném řeckých vlajek a diskutují.

Už zítra se ale chystá poměrně velká akce těch, kteří v referendu hlasovali proti podmínkám zahraničních věřitelů, tedy akce, která má kroky řecké vlády podpořit.

Na neděli, kdy možná ještě budou pokračovat klíčová jednání v Bruselu, je navíc plánována takzvaná Grexit party, tedy shromáždění těch, kteří si přejí odchod Řecka z eurozóny.

Česko se nebude podílet na sanaci řeckého dluhu, ujistil Sobotka

Číst článek

Na rozdíl od oslav výsledků referenda, kdy příznivci řeckého „oxi“, tedy „ne“ věřitelům, na náměstí tančili, hrála hudba a provolávala se hesla, je dnešní protest poklidný.

Budoucnost i vlastní měna. Řekové mluví hlavně o vyjednávání s eurozónou

Číst článek

Podle výsledků referenda je odpůrců podmínek zahraničních věřitelů a těch, kteří by si dovedli představit odchod Řecka z eurozóny, více. V referendu hlasovalo „ne“ 63 procent lidí.

Výsledky nedělního o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize | Foto: ČTK

Martin Ježek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme