Na protivládní manifestaci přišly v centru Atén tisíce lidí

Centrum Atén zaplnila protivládní manifestace na podporu setrvání Řecka v eurozóně a v Evropské unii. Na náměstí Syntagma v centru města je to první demonstrace od vyhlášení výsledků referenda o podmínkách zahraničních věřitelů. Řekové se shromažďují několik dní předtím, než by mělo dojít ke klíčové dohodě řeckého premiéra Alexise Tsiprase s šéfy států Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastnice protivládní manifestace na aténském náměstí Syntagma | Zdroj: Reuters

Iniciativa Pro evropské Řecko byla svolána především přes facebook.

Večer přislíbilo svou účast na demonstraci asi 3500 lidí, podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Aténách jich však přišlo ještě více.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na manifestaci proti krokům řecké vlády přišlo na náměstí Syntagma v Aténách několik tisíc lidí. Akci sleduje zvláštní zpravodaj M. Ježek

Spíše než o demonstraci jde o manifestaci lidí, kteří stojí na náměstí plném řeckých vlajek a diskutují.

Už zítra se ale chystá poměrně velká akce těch, kteří v referendu hlasovali proti podmínkám zahraničních věřitelů, tedy akce, která má kroky řecké vlády podpořit.

Na neděli, kdy možná ještě budou pokračovat klíčová jednání v Bruselu, je navíc plánována takzvaná Grexit party, tedy shromáždění těch, kteří si přejí odchod Řecka z eurozóny.

Česko se nebude podílet na sanaci řeckého dluhu, ujistil Sobotka

Číst článek

Na rozdíl od oslav výsledků referenda, kdy příznivci řeckého „oxi“, tedy „ne“ věřitelům, na náměstí tančili, hrála hudba a provolávala se hesla, je dnešní protest poklidný.

Budoucnost i vlastní měna. Řekové mluví hlavně o vyjednávání s eurozónou

Číst článek

Podle výsledků referenda je odpůrců podmínek zahraničních věřitelů a těch, kteří by si dovedli představit odchod Řecka z eurozóny, více. V referendu hlasovalo „ne“ 63 procent lidí.

Výsledky nedělního o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize | Foto: ČTK

Martin Ježek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme