Na Réunionu se našly trosky letadla. Může jít o zmizelý malajsijský boeing

Ostrov Réuninon hlásí možný nález trosek zmizelého malajsijského Boeingu 777. Indický oceán tam vyplavil zhruba dvoumetrový kus křídla, konkrétně vztlakové klapky, neznámého letounu. Spekulace oficiálně nikdo nepotvrdil, experti musí nález nejprve prozkoumat. Letadlo společnosti Malaysia Airlines se ztratilo v březnu loňského roku na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na francouzském ostrově Réunion se našly trosky letadla. Může jít o zmizelý malajsijský boeing | Zdroj: Reuters

Francouzský letecký expert Xavier Tytelman na základě fotek tvrdí, že by části mohly patřit malajsijskému letounu.

„Mezi troskami, které se dnes ráno našly, a Boeingem 777, který se ztratil, jsou neuvěřitelné podobnosti,“ napsal Tytelman na sociální síti Twitter.

Policie na Réunionu už oznámila, že nalezené části letadla byly pravděpodobně dlouho ve vodě. Experti ale upozorňují, že na jakékoli závěry je ještě brzy. Nález musí nejprve prozkoumat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na ostrově Réunion se našly trosky letadla. Může jít o zmizelý malajsijský boeing. Nález přiblížil letecký publicista Martin Velek

„Troska je podle všeho část vztlakové klapky. Pokud víceméně roční pobyt součástky v moři neodstranil označení, tak by měl být výrobce schopen identifikovat tuto součástku jako část konkrétního letadla,“ řekl Českému rozhlasu letecký publicista Martin Velek a dodal:

„Posádka, únosci nebo kdokoli provedli s letadlem věci, které ho odchýlily od původního směru na Peking. Za těchto okolností není vyloučeno, že by to mohly být trosky z tohoto letadla.“

Také kapitán Boeingu 737 a letecký publicista Ladislav Keller je přesvědčen, že experti dokážou zjistit, jakému konkrétnímu letadlu kus křídla patří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na ostrově Réunion se našel kus křídla letadla. Kapitán Boeingu 737 a letecký publicista Ladislav Keller tvrdí, že nepatří tomu malajsijskému

„Když najdete úlomek křídla nebo něčeho podobného, tak velmi často jsou na dílech napsaná výrobní čísla, takže potom se to dá přiřadit ke konkrétnímu kusu letadla,“ vysvětlil pro Český rozhlas Keller.

Část křídla ale podle něj ze zmizelého malajsijského letadla nepochází. Vyvozuje to z tvaru profilu nalezené části.

„Profil je takzvaný klasický profil, který má poměrně velkou tloušťku a hodí se pouze pro pomalá letadla. Řekněme maximálně do 250 až 300 kilometrů za hodinu. V žádném případě se nehodí pro letadla, která létají vysokými podzvukovými rychlostmi, což je i Boeing 777,“ vysvětlil Keller.

Let MH370 odstartoval 7. března 2014 v 17.41 SEČ. Boeing 777 s 239 lidmi na palubě mířil z Kuala Lumpuru do Pekingu.

Kontakt s ním byl naposledy v 18.30 SEČ, tedy těsně před tím, než letadlo mělo přejít z malajsijského do vietnamského vzdušného prostoru.

Malaysia Airlines ztratily spojení s letadlem ve chvíli, kdy bylo ve výšce necelých 11 tisíc metrů a letělo stálou rychlostí. Uvažovalo se tedy o možném teroristickém útoku či nouzovém přistání na ostrově.

Analýza dat ale prokázala, že letadlo se silně odklonilo od původního kurzu a západně od australského města Perth se zřítilo do Indického oceánu.

Jan Prokeš, Tereza Chlubná, Petra Novotná, Tea Veseláková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme