Na SARS zemřelo už 80 lidí

Smrtící virus SARS se dál šíří světem. Nakazilo se už 2000 lidí a 80 z nich zákeřné chorobě podlehlo. Nejhorší situace je zřejmě v Hongkongu. V této bývalé britské kolonii už je 761 nemocných. Hongkongská policie nahání lidi podezřelé, že jsou nakaženi smrtelným virem SARS. Hongkongská policie se snaží co nejrychleji dopdnout obyvatele rezidenčních bytů ve čtvrti Ko-Lun, kteří odsud odešli ještě předtím, než byla celá oblast kvůli SARS uzavřena a lidi posláni do karantény. Celkem se jedná o členy 113 rodin. Zdravotníci jsou přesvědčeni, že prakticky každý z těchto lidí může být nakažen a onemocnění dále šířit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky na dlani

léky na dlani

Důkazem je i potvrzení nejméně 10 nových případů v církevní nemocnici United Christian Hospitals. Všichni jsou totiž jejich zaměstnanci a ne jejich pacienti.

Hongkong už také kvůli záhadné chorobě zápalu plic zaznamenal obrovský pokles zisku z turismu a letecké dopravy. Například tchajwanská společnost China Airlines zrušila některé lety z Tchajpeje. Své občany před cestou do Hongkongu varovalo i Japonsko, Jižní Korea a Thajsko.

Obyvatelé jihovýchodní Asie doufají, že je před virem ochrání například hořké kořeny borytu barvířského. Na Tchaj-wanu se do věci vložil dokonce sám guvernér centrální banky. Jako prevenci nabízí svým zaměstnancům směs z octa, rozmačkaného česneku, liliových květů a čínských bylinek. Vědci sice začali pracovat na vakcíně, která by zastavila šíření akutního syndromu dýchacích cest, specifická léčba této velmi nakažlivé nemoci však zatím neexistuje.

Také Česká republika se připravuje na boj s nebezpečným zápalem plic. Přestože se u nás dosud neobjevil, riziko šíření nákazy ministerstvo zdravotnictví nepodceňuje. Šéfka resortu Marie Součková chce zlepšit vybavenost infekční kliniky fakultní nemocnice v Praze na Bulovce. Právě tam se soustřeďují případy vážných nakažlivých nemocí, tedy i podezření na SARS. "Já jsem již na Bezpečnostní radě státu předkládala projekt na zlepšení vybavenosti Bulovky, jak ve smyslu podtlaku, tak, aby nedocházelo k průniku vzduchu do chodeb, kudy přichází ošetřující personál."

Zdravotníci na klinice navíc mají být vybaveni speciálními pomůckami, které by je maximálně chránily před šířením infekcí. Ministryně zdravotnictví tak chce i pro civilisty vytvořit prostředí odpovídající izolační jednotce podle parametrů ministerstva obrany.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme