Na severu Sýrie zemřelo 42 vojáků, z náletu Damašek viní izraelskou armádu. Cílem měl být sklad zbraní

Při leteckých úderech na severozápadě Sýrie v pátek brzy ráno zahynulo nejméně 42 lidí, informovala exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle ní jsou mezi oběťmi syrští vojáci a nejméně šest členů libanonského hnutí Hizballáh. Syrská vláda připsala útok Izraeli, který na území Sýrie dlouhodobě ostřeluje cíle spojené s Hizballáhem. Izrael útok nekomentoval.

Aktualizováno Damašek (Aktualizováno: 10:08 29. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izrael zesílil boje s Hizballáhem od vypuknutí války v Pásmu Gazy loni v říjnu, kde bojuje s palestinským hnutím Hamás, které je spřízněno s Hizballáhem a s Íránem. Páteční útok je od té doby podle dostupných zdrojů největším úderem, zřejmě izraelským, na území Sýrie.

Podle Syrské organizace pro lidská práva páteční útok cílil na sklady zbraní poblíž mezinárodního letiště v Halabu (Aleppu), které patří libanonskému Hizballáhu. Organizace to uvedla na síti X.

Lidskoprávní organizace dění monitoruje z Británie a odkazuje se na své spolupracovníky v Sýrii.

Rada bezpečnosti OSN poprvé vyzvala k okamžitému příměří v Pásmu Gazy. USA rezoluci nevetovaly

Číst článek

Syrská státní agentura SANA informovala rovněž o civilních obětech, počet ale neuvedla. Sýrie útok připsala Izraeli a „dalším teroristickým skupinám“, které podle ní útočily drony asi dvě hodiny po půlnoci místního času (po půlnoci SEČ).

Na severozápadě Sýrie je oblast, kterou ještě nemá pod kontrolou syrská vláda a v níž jsou různé povstalecké skupiny, jež se tam uchýlily za občanské války, postupně jak syrská armáda znovudobývala území.

Organizace pro lidská práva podle deníku Haarec uvedla, že v pátek ráno byl na předměstí Damašku zabit důstojník syrské armády, který měl blízké vazby na Hizballáh. Zemřel, když explodovala výbušnina v jeho autě.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová izraelské vzdušné údery v Sýrii označila za flagrantní narušení svrchovanosti Sýrie s tím, že takové manévry mají s ohledem na eskalaci izraelsko-palestinského konfliktu „velmi nebezpečné důsledky“.

Rusko, které je spojencem syrského prezidenta Bašára Asada a vede také válečné tažení na Ukrajině, se do války v Sýrii zapojilo na straně Damašku v roce 2015, což ovlivnilo poměr sil ve prospěch režimu. Válka začala v roce 2011 a konflikt si podle různých odhadů vyžádal přibližně 500 000 mrtvých.

Izrael v Sýrii už mnoho let útočí na cíle spojené s Íránem či Hizballáhem, útoky zesílil od loňského října, kdy palestinské hnutí Hamás provedlo teroristický útok na Izrael. Od této doby se zintenzivnilo i vzájemné ostřelování na izraelsko-libanonské hranici, kde na sebe útočí Hizballáh a izraelská armáda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme