Na slovenské úřady dorazily tři radioaktivní zásilky. Policie varuje před dalšími

Krajské policejní ředitelství v Prešově, ministerstvo spravedlnosti a podatelny soudů v Popradě, Kežmaroku a Považské Bystrici na Slovensku dostaly v průběhu listopadu dohromady pět podezřelých obálek. Ve třech z nich vyšetřovatelé objevili radioaktivní látky. Informoval o tom v pátek na tiskové konferenci policejní prezident Tibor Gašpar.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenské úřady dostaly podezřelé zásilky | Foto: Fotobanka Profimedia

Dopis ministerstvu spravedlnosti obsahoval podle expertů stopové množství radionuklidu americia, konkrétně izotopu 241. Podle policejního prezidenta sice látka zvýšila hodnotu venkovní radiace zhruba tři až čtyřnásobně, nebezpečná by byla ale až při vdechnutí. „Není možně odpovědět černobíle, zda to bylo nebo nebylo nebezpečné. Při nešťastné manipulaci mohlo dojít i k ohrožení života a zdraví,“ řekl podle agentury TASR policejní prezident.

Podle vedoucího odboru odhalování nebezpečných materiálů a environmentální kriminality policejního prezídia Mária Kerna se tento druh látky používá v průmyslu a nachází se i některých typech odpadu. Její vdechnutí nebo požití ve větším množství by podle něj mohlo mít stejné důsledky jako v případě Alexandra Litviněnka. Bývalý ruský agent po požití radioaktivní látky zemřel. Množství radioaktivní látky se přitom podle vyšetřovatelů s každým dalším dopisem zvyšovalo, žádný z pracovníků úřadu ale neutrpěl ujmu na zdraví.

Kancelář Clintonové evakuovali kvůli dopisu s podezřelým bílým práškem

Číst článek

Všechny zásilky poslal odesílatel z území Slovenska. Obsahovaly i dopis, který podle policejního prezidenta nebyl adresovaný konkrétním lidem. Případem se zabývá Národní kriminální agentura, která má podezření na spáchání trestního činu terorizmu a nedovoleného držení a výroby radioaktivních látek. Pachatelům kvůli tomu hrozí 25 let za mřížemi, případně až výjimečný trest. Policie zároveň nedokáže vyloučit, že na úřady mohou dorazit další zásilky.

MOS Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme