Na slovenské velvyslanectví v Budapešti zřejmě útočil jediný pachatel

Noční útok na velvyslanectví Slovenské republiky v Budapešti odsoudili maďarští politici i veřejnost. Agentura MTI s odvoláním na policejní zdroje mezitím oznámila, že zápalné láhve zřejmě hodil na budovu jediný pachatel. Vyplývá to ze záběrů průmyslové kamery.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť

Budapešť | Foto: Jirka Malina

Kamera snímající prostor před slovenskou ambasádou nahrála nejprve větší dav fotbalových fanoušků, kteří odcházeli z blízkého stadionu Ference Puskáse po zápase Evropské ligy.

Poté, co skupina odešla, zůstal na místě jeden člověk a krátce před půlnocí hodil na budovu dvě zápalné láhve. Naštěstí se ale nevznítily, takže nezpůsobily žádné škody ani nikoho nezranily.

Policie nyní vede vyšetřování ve věci veřejného ohrožení. Ještě v poledne přitom hovořila pouze o vandalismu. Na dotazy novinářů i politiků, proč neposílila ochranu ambasády už dřív, policie odpověděla, že slovenské velvyslanectví o to nestálo.

Teď nařídil zpřísněné bezpečnostní opaření sám premiér Gordon Bajnai, který označil útok na mimořádně podlý. V podobném duchu se vyjádřily všechny hlavní politické síly v Maďarsku, včetně prezidenta Lászlóa Sólyoma. Prezident vyjádřil naději, že úřady pachatele brzy dopadnou a postaví před soud.

Slovenská diplomacie považuje událost za ojedinělý kriminální čin a případ nehodlá až do skončení jeho vyšetřování komentovat.

Útok přišel poté, co Slovensko zakázalo Sólyomovi návštěvu

Incident se odehrál v době napjatých vztahů mezi oběma zeměmi. Situace se nedávno vyhrotila poté, co Slovensko odepřelo Sólyomovi vstup na své území, když chtěl v Komárně odhalit sochu prvního uherského krále, navíc v den 41. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy.

Napětí souvisí i s jazykovým zákonem, podle kterého hrozí od 1. září etnickým Maďarům pokuta až do výše pět tisíc eur za nesprávné používání maďarštiny na území Slovenska. Budapešť tvrdí, že zákon maďarskou menšinu znevýhodňuje, a proto se kvůli němu obrátila mimo jiné i na OSN. Zabýval se jím také Evropský parlament.

K vyostření slovensko-maďarských vztahů přispěl také vstup Slovenské národní strany (SNS) do vlády po parlamentních volbách v roce 2006. Předseda SNS Ján Slota totiž v minulosti proslul některými urážlivými výroky na adresu Maďarska.

Spory se vedou rovněž o maďarské názvy v učebnicích či kolem Benešových dekretů, slovenskou nevoli zase vyvolalo založení polovojenské Maďarské gardy.

O slovensko-maďarských sporech si přečtěte také:
Na slovenskou ambasádu v Budapešti někdo hodil zápalné lahve
Slovenský velvyslanec byl oficiálně předvolán na maďarské ministerstvo zahraničí
Maďarsko se chce kvůli roztržce se Slovenskem obrátit na Brusel
Slovensko odepřelo vstup maďarskému prezidentovi, ten návštěvu zrušil
Slovensko nechce návštěvu maďarského prezidenta v den výročí invaze

Gregor Martin Papucsek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme