Na slovenském velvyslanectví v Londýně poobědvalo několik 'Wintonových dětí'

V Londýně pokračují akce k uctění sira Nicolase Wintona a 107. výročí jeho narození. Památku si tam připomíná mimo jiné i 130 'Wintonových dětí', kterým je dnes už přes osmdesát let. Za záchranu 669 převážně židovských dětí převzal Winton v roce 2014 na Pražském hradě Řád bílého lva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sir Nicholas Winton | Foto: Li-sung

Ceremoniálu se zúčastnila také novinářka Esther Rantzenová, která v roce 1988 moderovala slavný pořad BBC, v němž se Winton poprvé setkal se zachráněnými dětmi. Rantzenová na vzpomínkové akci řekla, že tehdy musela poprvé v kariéře odejít do zákulisí a osušit si oči, natolik byl podle ní moment setkání silný.

Jednou z akcí k uctění sira Nicolase Wintona byl i slavnostní oběd na slovenském velvyslanectví. Z původních 'Wintonových dětí' se jich při něm sešlo 28. Jsou to lidé z celého světa, dokonce i jedna Češka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slavnostního oběda na slovenském velvyslanectví se účastnil i spolupracovník ČRo Milan Kocourek

Lady Milena Grenfell-Bainesová, která je sama jedním z 'Wintonových dětí' a také výraznou postavou české krajanské komunity ve Velké Británii, pak připomněla návrh památníku rodičům 'Wintonových dětí'.

Jedná se o dveře z vlaku, kde na skle, z obou stran, jsou otisky rukou. Z jedné strany to jsou drobné otisky rukou dětí, z druhé pak jejich rodičů. Památník by se mohl objevit na Hlavním nádraží v Praze. Lady Milena doufá, že v příštím roce získá všechna potřebná povolení.

Návrh by měl být realizován pomocí společné slovensko-britsko-české spolupráce.

Sir Nicolas Winton, který zemřel loni v červenci ve věku 106 let, byl za své činy několikrát vyznamenán a byl povýšen do rytířského stavu. Český prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké české státní vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Navržen byl i na Nobelovu cenu za mír.

Památní Wintonovým rodičům nese pracovní název Loučení | Foto: Jiří Hošek

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme