Na slovensko-ukrajinské hranici byly přerušeny železniční celní kontroly

Slovensko ustoupilo dlouhodobému tlaku Ukrajiny a vypne na vnější hranici schengenského prostoru obří elektronické zařízení (skener), určené na odhalování pašovaného zboží v železničních vagónech. Ukrajina však tvrdí, že záření z přístroje ohrožuje zdraví strojvůdců a zastavila nákladní dopravu na Slovensko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schengen mapa

Schengen mapa

Po železnici dopravují vlaky především uhlí a železnou rudu pro elektrárny a ocelárny. Avšak mezi uhlím často leží kartóny cigaret a jiné zboží, které se snaží organizované gangy propašovat na Slovensko. Proto celníci postavili na trati obří skener, který jim umožňuje na počítači sledovat obsah vagonů.

Ukrajina splnila své výhrůžky a zastavila dopravu už podruhé za sebou. Proto slovenské úřady skener vypnuly a toto rozhodnutí ještě musí schválit vláda. Skener totiž leží na schengenské hranici, která je zároveň hranicí Evropské unie.

Slovensko se při svém připojení k Schengenské smlouvě muselo zavázat, že ji ochrání jak před nelegálními migranty, tak před nelegálními dovozy. Dokonce na tuto zesílenou ochranu dostalo prostředky z Evropské unie.

Místní komentátoři přitom píší, že k vypnutí kontrolního zařízení donutila Slovensko ukrajinská mafie.

Počet nelegálních migrantů na slovensko-ukrajinské hranici však po zapojení Slovenska do schengenského prostoru bez hraničních kontrol na rozdíl od pašovaného zboží klesá. Zatímco v prvním pololetí loňského roku překročilo neoprávněně východní hranici směrem na Slovensko 461 lidí, od počátku roku do konce června jich bylo téměř o dvě pětiny méně. Za stejné období roku 2007 jich bylo 690.

Zapojení Slovenska do schengenského prostoru umožnilo jeho občanům vycestovat do členských zemí zóny bez hraniční kontroly. Spolu se Slovenskem do Schengenu vstoupily i sousední státy Polsko, Česká republika a Maďarsko, naopak se zpřísnil režim na hranicích s Ukrajinou, která se stala vstupní branou do schengenského prostoru.

Přečtěte si také:
Ukrajinci chtějí zastavit železniční dopravu na Slovensko. Bojí se ozáření
Hraniční přechody mezi Polskem a Ukrajinou blokují kamiony

Ľubomír Smatana, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme