Na Slovensku i v Belgii by měly k volbě prezidenta dorazit stovky českých občanů

Češi si volí nového prezidenta. Na zastupitelských úřadech po celé Evropě se do výběru hlavy státy zapojují také krajané pobývající v zahraničí. Velký zájem se očekává zejména mezi českými občany na Slovensku a v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební urna; volby; plenta; hlasování; volič | Zdroj: ČTK

Ve dvě hodiny se otevřely volební místnosti v Bratislavě. Na začátek hlasování čekala před budovou velvyslanectví zhruba desítka osob. Během prvních dvaceti minut bylo odevzdáno už asi padesát hlasů.

Na zvláštním seznamu voličů eviduje ambasáda přes čtyři stovky jmen. Velvyslanec Jakub Karfík ale odhaduje, že více Čechů přijde hlasovat na voličský průkaz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenský zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger a bruselský zpravodaj Ondřej Houska sledují, jak volí Češi v zahraničí

„Naše zkušenost byla, že méně než polovina voličů zapsaných ve voličském seznamu se voleb účastní, naopak může se tu objevit poměrně velký počet voličů s voličskými průkazy. Můj osobní odhad je, že by mohlo v Bratislavě volit asi 500 našich spoluobčanů,“ předpokládá.

V Bratislavě počítají se zvýšeným zájmem českých voličů než při jiných volbách, protože jde o první přímou volbu prezidenta.

„Je to úplně super, že je poprvé i v České republice přímá volba prezidenta a že máme možnost se k tomu jako občané vyjádřit. Aby ten člověk měl určitou noblesu, vědomosti a správně a důstojně zastupoval Českou republiku v zahraničí,“ potvrdila jedna z voliček.

Sledujeme ONLINE: Češi si poprvé vybírají hlavu státu sami

Číst článek

Volby si nenechal ujít ani Vladimír Ježek, který na Slovensku dlouhodobě pracuje. „Jsem hrdý na to, že jsem Čech, a chci prostě plnit své základní povinnosti. A tohle je jedna ze základních. Kdybych se jí zbavil, tak zbavuji sám sebe práva na veškerou diskuzi, na veškeré kritické komentáře. Vůbec nepochybuji o tom, že vždycky budu volit, i když nabídka kandidátů bude nebo by byla někdy snad slabá, tak vždycky půjdu volit. To je prostě primární právo, které si nikdy nenechám vzít,“ upozornil.

Češi v Číně mají první den prezidentských voleb za sebou

Číst článek

„Já v Čechách nežiji, já ten život ovlivnit nemusím. Ale mám tam rodinu, jezdím tam a samozřejmě, že velmi sleduji vývoj, jaký je v Čechách, a mám zájem, aby to tam bylo dobré. Já jsem stále duchem Češka, i když tady žiji 36 let,“ dodala další volička.

Silná česká komunita žije také na východě země v Košicích, tamní voliči se ale zřejmě do výběru prezidenta ve větší míře nezapojí. Od roku 2005 nemá Česká republika v Košicích generální konzulát, voliči by proto museli urazit stovky kilometrů do Bratislavy.

V Bruselu by mohlo hlasovat až 800 Čechů

Očekává se, že hodně českých občanů vyrazí k volbám také v Bruselu. Na zvláštní volební seznam se zapsalo 660 voličů, konzulka Hana Pešková ale odhaduje, že dnes a zítra dorazí až 800 Čechů. To by byla větší účast než během parlamentních voleb v roce 2010.

Svého favorita na funkci prezidenta stihlo za dvě hodiny od začátku hlasování podpořit už 130 lidí. „Je to příjemný pocit, že můžu takhle aspoň ovlivnit volbu hlavy státu,“ svěřila se volička před budovou českého zastupitelství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Ondřej Houska zjišťoval, jaký názor mají na volbu prezidenta Češi v zahraničí

Mladá maminka žije v Bruselu se svým manželem, který je diplomat. Ne všichni Češi jsou ale z přímé volby prezidenta podobně nadšení jako ona.

„Mně přijde, že to je stejně zbytečné. Jdu volit, protože to beru jako lepší než nevolit. Jsou tam lidé, které bych nechtěl, aby prezidentem byli, proto jdu volit, abych nedal de facto hlas někomu, koho nechci,“ řekl mladík, který do Belgie přijel za svým kamarádem.

„Já si myslím, že v systému, kde má prezident větší pravomoci, tak jak to známe z Finska nebo z Francie, tam to má smysl. U nás to moc nezapadá do ústavního systému. A tahle volba jasně ukazuje, že se z toho stává taková mediální show, kde se prezentují politici,“ zapochyboval další český občan v Bruselu.

Vojtěch Berger, Ondřej Houska, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme