Na Slovensku je údajně nedostatek moderních onkologických léků

Řada slovenských pacientů musí dojíždět za onkologickou léčbou i stovky kilometrů. Některé tamní nemocnice totiž nemají vhodné léky. Ministerstvo zdravotnictví žádný problém nevidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Homolce | Foto: Tomáš Adamec

Některým slovenským nemocnicím došly anebo docházejí zásoby určitých cytostatik. Podle ministerstva zdravotnictví za to můžou výpadky výroby ve farmaceutických firmách, které jsou ale podle ministerstva minimální a neměly by působit vážnější problémy.

Sdružení pacientů s rakovinou si ovšem myslí něco jiného: předloni vláda změnila způsob nákupu onkologických léků. Teď je nakupují přímo nemocnice, které ale nemají peníze, a tak místo moderních cytostatik používají základní léky proti rakovině.

Situace se netýká všech nemocnic, v médiích se ale objevily případy pacientů, kteří ve své spádové nemocnici nemohli dostat vhodný lék, a museli si náhradní chemoterapii zařídit v jiném kraji i stovky kilometrů daleko.

Vojtěch Berger, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme