Na Slovensku mají pacienta s podezřením na onemocnění MERS

Na Slovensku se bude léčit 39letý muž s podezření na MERS. Nebezpečný koronavirus se teď nejvíc šíří v Jižní Koreji, kde mu podlehlo více než deset lidí. Pacienta se ujme Univerzitní nemocnice v Bratislavě. Nemocného muže, který je z Jižní Koreje, tam přivezli ve speciálně zabezpečené sanitce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli obavám z MERS zavádějí letiště přísné zdravotní prohlídky pasažérů

Kvůli obavám z MERS zavádějí letiště přísné zdravotní prohlídky pasažérů | Zdroj: Reuters

„My jsme zatím aktivovali naši speciální podtlakovou jednotku v nemocnici Na Kramároch a čekáme na pacienta. Nevíme, v jakém je stavu,“ řekla mluvčí nemocnice Petra Stano Maťašovská.

Lékaři podle ní zatím neznají ani mužovu anamnézu. Na vyhodnocení vzorku krve, který posílají do Státního zdravotního ústavu v Praze, se bude čekat 24 hodin.

Blízkovýchodní respirační syndrom (MERS) je virové onemocnění. Přenáší se dýchacími cestami, podobně jako u chřipky.
Mezi symptomy patří horečka, kašel, dušnost, akutní zápal plic nebo selhání ledvin.

Podle mluvčího slovenského ministerstva zdravotnictví Petera Bubly budou nasazena antivirotika a pacient bude izolovaný. Dostanou se k němu jen lékaři ve speciálních oděvech.

Celosvětově se dosud virem MERS infikovalo přes 1250 lidí a zemřelo jich 448. Nejvíce obětí zaznamenala Saúdská Arábie a Jižní Korea.

Infekci způsobuje koronavirus z téhož kmene, jako je virus zodpovědný za onemocnění SARS. Úmrtnost na MERS je podle WHO podstatně vyšší, tento virus se ale šíří pomaleji než SARS. Žádná vakcína proti MERS neexistuje a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit.

Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme