Na Slovensku nový zákon o interrupcích

Slovenský parlament dnes nepřistoupil na snahu křesťanských demokratů a schválil novelu zákona o interupcích z dílny koaliční Aliance nového občana. Dosud platnou vyhlášku, která upravuje umělé přerušení těhotenství od 24. týdne, pokud se potvrdí genetické poškození plodu, zkoumá ústavní soud. Přijetí novely podpořilo v petici více než 110 tisíc občanů. Pokud zákon prezident Schuster podepíše, hrozí slovenské vládní koalici rozpad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava | Foto: Věra Luptáková

Norma umožňuje provést interrupci v případě vážného genetického poškození plodu až do 24. týdne těhotenství. Pro její přijetí hlasovalo 70 ze 132 přítomných poslanců. Interrupce jsou na Slovensku legální do 12. týdne těhotenství podle liberálního zákona ještě z dob komunismu. Možnost potratu do 24. týdne v případě poškození plodu upravuje pouze vyhláška, napadená skupinou konzervativních poslanců u ústavního soudu. Sami tvůrci novely předpokládají, že ústavní soud v září označí vyhlášku za protiústavní.

Markéta Kaclová, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme