Na Slovensku platí kvůli výpovědím lékařů nouzový stav

Na Slovensku ode dneška platí nouzový stav kvůli situaci ve zdravotnictví. Většina lékařů, kteří podali hromadné výpovědi, je zatím nestáhla. Výpovědní lhůta vyprší zítra. Potom chce vláda některým lékařům práci nařídit. Slovenské nemocnice ale čekají v prosinci kvůli lékařskému protestu i další velké změny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Lékařského odborového svazu Marian Kollár a slovenská premiérka Iveta Radičová | Zdroj: ČTK

Vláda dala protestujícím lékařům nabídku. Když do středy stáhnou výpovědi, mají garantované zvýšení platu o 300 eur na příští rok a zároveň jistotu, že je v nemocnici vezmou zpět na původní pracovní místo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O krizi ve slovenském zdravotnictví mluvil ve Světě o desáté na Rádiu Česko zpravodaj ČRo v Bratislavě Vojtěch Berger

To se lékařům podle komentátora slovenského deníku SME Mariána Leška zdálo málo, spokojeni by byli s průměrným zvýšením platů o více než 700 eur, což by znamenalo pro státní rozpočet náklady ve výši přibližně 114 milionů eur.

„Všechny neplatové požadavky lékařů, Lékařského odborového sdružení, byly splněné. Nesplněné je už jenom to zvýšení platů, které lékaři požadují,“ uvedl Marián Leško.

S tím nesouhlasí předseda českého Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nouzovém stavu na Slovensku kvůli výpovědím lékařů mluví komentátor deníku SME Marián Leško a předseda LOK Martin Engel ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

„Není vůbec pravda, že se splnily všechny požadavky slovenských lékařů. Hlavní požadavek šel proti privatizaci, aby se neprivatizovalo a ten je pouze odložen, protože ten zákon je stále v platnosti,“ řekl Martin Engel.

Slovenská vláda vytvořila seznam lékařů, které v nemocnicích bezpodmínečně potřebuje. Týká se to například anesteziologů. Dohromady jde řádově pouze o desítky lidí. Tyto lékaře 'přinutí' nouzovým stavem nastoupit do práce i k 1. prosinci.

Nouzový stav, který umožňuje nařídit pracovní povinnost, bude platit jen v 15 nemocnicích z celkových 96, a to jen několik dní. V ostatních nemocnicích se vládě podařilo zaručit chod i po 1. prosinci.

Úbytek lékařů chce vláda řešit například i rušením duplicitních oddělení v nemocnicích, nebo v krajním případě i zánikem celých nemocnic. Také plánuje nasazení vojenských lékařů a cizinců. Ostatní země už proto Slovensko požádalo o pomoc.

Nouzový stav kvůli situaci ve zdravotnictví byl na Slovensku vyhlášen vůbec poprvé. Trvat může maximálně 3 měsíce.

Vojtěch Berger, Martin Křížek, Eva Presová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme