Na Slovensku pokračuje vyšetřování podezřelého převozu zbraní

Slovenská policie pokračuje ve vyšetřování nákladu protitankových střel pro Angolu. Policie zbraně zajistila poté, co zůstaly na bratislavském letišti. Od zásilky se už distancovala firma Hermex, která měla do Angoly původně přepravit světlice a dýmovnice. Firma má podle svého ředitele na zboží řádné povolení a také je proclila. Podle slovenského ministra hospodářství Ľubomíra Haracha se jednalo o legální obchod. Ministr řekl, že zásilka měla být na Slovensku pouze přeložena a šlo prý o objednávku angolského ministerstva obrany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Takový nákup nepodléhá žádným mezinárodním omezením. Angolská strana nakoupila materiál různého druhu od více dodavatelů. Přiletělo s ním ukrajinské letadlo z Kijeva, které přistálo v Bratislavě, a měl do něj být naložen vojenský materiál zabezpečený i slovenskou společností," uvedl Harach.

Náklad v 84 bednách, který bez ostrahy ležel téměř 24 hodin na letištní ploše, byl údajně deklarován jako barevné světlice a dýmovnice. Ministerstvo uvedlo tvrdí, že deklarovaný materiál se nepozdával celníkům, a proto bedny zkontrolovali. V neděli odpoledne se případem začal zabývat vyšetřovatel. Nebezpečný náklad byl v noci na pondělí převezen pod dohledem pyrotechniků do muničního skladu v Malackách.

Proč nebyly nebezpečné zbraně zajištěny okamžitě, z jakého důvodu ležely volně i ve chvíli, kdy se v letištní hale pohybovalo 370 vojáků NATO vracejících se ze cvičení v Lešti, nedokázal zatím na Slovensku nikdo vysvětlit. Ministerstvo dopravy a spojů tvrdí, že vzdušný prostor Slovenské republiky narušen nebyl.

Ministr obrany Stank v pondělí pro Slovenskou tiskovou agenturu uvedl, že přílet obou letadel byl legálně povolen nejen slovenským ministerstvem dopravy, ale i řídící centrálou v Bruselu. Jeho resortu se prý kauza netýká, jelikož se jednalo o civilní letadla, která jsou monitorována v jiném než vojenském režimu. Přísný zákaz poskytovat o události jakékoliv informace dala celnímu ředitelství, které jí podléhá, ministrině financí Šmegnerová. Mluvčí celní správy pouze uvedla, že intenzivní šetření je vedeno na mezinárodní úrovni. Slovensko prý v souvislosti s nelegálním obchodem se zbraněmi požádalo o pomoc zahraniční partnery.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme