Na Slovensku potvrzen třetí případ BSE

Na Slovensku byl definitivně potvrzen třetí případ výskytu takzvané nemoci šílených krav. Přítomnost prionů v tkáni zjistila také kontrolní laboratoř neuroimunologického ústavu Slovenské akademie věd. Státní veterinární správa přistoupila na základě výsledků testů k likvidaci stáda na farmě v okrese Lučenec.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BSE

BSE | Foto: Jan Rosenauer

V první vlně bylo k porážce určeno 11 kusů hovězího dobytka. Pokud se po odebrání vzorků potvrdí další případ onemocnění BSE, budou usmrceny další dojnice včetně gravidních. Na farmě společnosti Agrotom v Tomášovcích, kde byl třetí případ zjištěn, platí přísná karanténa. Veterináři stále zkoumají, co mohlo být příčinou onemocnění. Vycházejí z toho, že tři nemocné krávy na Slovensku byly 6leté, proto nevylučují, že se mohly nakazit z kafilérických tuků přidávaných do mléčné výživy. Na Slovensku se proto bude přísněji kontrolovat dovoz mléčných krmiv a směsí. Vzhledem k tom, že v roce 1995 byly tyto náhražky dováženy z Německa, požádají slovenští veterináři o spolupráci také bavorské kolegy.

Markéta Kaclová, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme