Na Slovensku přibývá nacionalistických útoků

Na Slovensku se zvedá vlna extrémního nacionalismu. K nejvážnějšímu případu došlo dnes ráno, kdy dvojice mladíků napadla studentku maďarské národnosti v západoslovenském městě Nitra. Ukradli jí kabelku, strhli náušnice a tričko postříkali hanlivými nápisy Smrt parazitům a Maďaři za Dunaj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislavský hrad

Policejní prezident Ján Packa v reakci na incident okamžitě vytvořil speciální jednotku na boj proti extremizmu. "Od té chvíle probíhá v Nitře a okolí speciální bezpečnostní akce a potrvá do té doby, dokud policie pachatele nechytíme nebo je někdo nevydá," upřesnil.

Předseda Strany maďarské koalice Béla Bugár pro Český rozhlas uvedl, že takových fyzických útoků je mnohem víc především na jihu Slovenska, lidé je však neoznamují. "Stalo se to v Šamoríně i v Dunajské Stredě, třeba jedna dívka telefonovala, mluvila maďarsky a okamžitě ji někdo napadl. Tyto případy však nejsou zadokumentované, protože lidé na policii nechtějí vypovídat, bojí se," přiblížil politik.

Vyhrocenou atmosféru dávají politologové do souvislosti s tím, že součástí vládní koalice se stala nacionalistická Slovenská národní strana a protimaďarské výroky jejich představitelů premiér Robert Fico do dneška neodsoudil.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme