Na Slovensku probíhá poprvé v historii sčítání medvědů

Slovensko sčítá svoje medvědy. Šelmy se prý na slovenských horách přemnožily, toulají se čím dál tím blíž k vesnicím a městům, a stále častěji překvapují jejich obyvatele. Ti požadují jejich odstřel. Ochránci přírody ale proti tomu protestují a starostům vzkazují, aby řešili příčiny, ne důsledky. Medvědi podle nich za nic nemůžou, příčinou je člověk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd hnědý

Medvěd hnědý | Foto: Corel GALLERY

Jak v Dopoledním Radiožurnálu přiblížil bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger, způsobů sčítání medvědů je několik. První a nejvíce používanou metodou je, že myslivci tabulkově podle pozorování v terénu nahlásí jednou za rok počet medvědů ve svém revíru. To je ale podle aktivistů nepřesné, protože zvíře za potravou putuje.

„Druhou metodou je zjišťování počtu medvědů na základě genetické analýzy. K tomu je potřeba medvědí trus. Je to hodně metodicky náročná metoda, ke které je potřeba hodně kvalifikovaných lidí. Takže se moc nepoužívá. A třetí, rovněž málo používanou metodou, je stopování medvědů na sněhu,“ přiblížil zpravodaj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Slovensku probíhá sčítání medvědů. Podrobnosti přiblížil v Dopoledním Radiožurnálu přiblížil bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Přesná čísla medvědů žijících na Slovensku neexistují. Podle zpravodaje se pohybují ve stovkách, ale seriozní sčítání medvědů ještě nikdo na Slovensku neprovedl.

Například podle Erika Baláže z občanského sdružení VLK, který medvědy dlouhodobě zkoumá, medvědi přemnoženi nejsou. I když opticky to tak podle něj může vypadat, protože mohou migrovat za potravou ve velkých skupinách a tak krátkodobě můžou vytvářet dojem, že se na určitém místě přemnožili.

"Odhady počtu medvědů se výrazně liší. Podle toho, kdo je udává. Odborníci udávají počet od 600 do 800 medvědů. Myslivci až 1.500,“ řekl Baláž v Ozvěnách dne. Podle něj ani současné sčítání nebude přesné a k přesnějšímu údaji o počtu medvědů v nejbližších letech na Slovensku nedojde.

Medvědy lákají odpadky

V poslední době však není žádnou výjimkou potkat na sídlištích medvědy u popelnic. Ochranáři proto radí městům nákup dobře uzavíratelných kontejnerů a jejich oplocení. Odstřel medvědů připouštějí jako poslední možnost řešení medvědího problému.

Podle Erika Baláže se ale problémy, které medvědi způsobují, nadhodnocují. Problém je podle něj v tom, jak tyto konflikty řešit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O medvědech na Slovensku jsme v Ozvěnách dne hovořili s Erikem Balážem z občanského sdružení VLK, které se zabývá ochranou přírody.

"V mnoha případech, kdy medvědi chodili do obcí, či turistických center, docházelo k odstřelu medvěda a další rok tam ale přišel jiný. Problém se opakoval až do doby, kdy byl kontejner odstěhován na místo, kde se k němu nedalo dostat. Když totiž medvěd přijde několikrát do obce, kde nenajde žádnou potravu, více tam už nepřichází,“ uvedl v Ozvěnách dne.

Vojtěch Berger, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme