Česko 5:0 Lotyšsko

Všichni proti Kotlebovi. Na Slovensku se formuje koalice s cílem porazit šéfa krajně pravicové strany

Měsíc před krajskými volbami na Slovensku se formuje široká koalice proti hejtmanovi Banskobystrického kraje a šéfovi krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marianovi Kotlebovi. Kandidatury se v úterý vzdal jeden z hlavních zájemců o post hejtmana v tomto kraji a poslanec parlamentu Martin Klus.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Kotleba | Foto: zdroj: YouTube.com

Klus tak učinil s cílem podpořit populárnějšího, nezávislého kandidáta Jána Luntera. Podnikatel Lunter by podle sondáží v přímé volbě Kotlebu porazil.

„Vzdávám se kandidatury ve prospěch Jána Luntera, protože intoleranci a nekompetentnost je třeba vyhnat z našeho kraje, jakož i z celého Slovenska," vyhlásil Klus na tiskové konferenci za účasti Luntera.

Slovenská iniciativa zpovídá lidi po vesnicích. Snaží se najít recept proti Kotlebovi

Číst článek

Poslanec za nejsilnější opoziční stranu Svoboda a solidarita Klus, kterého v kandidatuře na post hejtmana podporovaly pravicové strany, v posledním průzkumu veřejného mínění agentury Focus skončil za Lunterem a Kotlebou na třetím místě s podporou 11 procent.

Za podnikatele Luntera, který je spolumajitelem známého výrobce potravin i pro vegetariány, se již dříve postavily také dvě slovenské vládní strany. Další kandidáti včetně Kluse v minulosti přislíbili, že podpoří toho ze svých soupeřů, který bude mít podle sondáží největší šanci porazit Kotlebu. Sám Klus ještě v létě zpochybňoval průzkum, který favorizoval Luntera.

Kotlebovci chtěli být jako slovenští národovci. Spletli si ale Kriváně a vylezli na špatnou horu

Číst článek

Kotlebovo vítězství v roce 2013 bylo největším překvapením krajských voleb, které se na Slovensku konají najednou ve všech osmi krajích a které provází nízká volební účast. Na rozdíl od minulosti budou hejtmani tentokrát voleni pouze v jednom kole, zvítězí tedy kandidát s nejvyšším počtem získaných hlasů. Kotlebova strana LSNS se loni postarala i o překvapení v parlamentních volbách, ve kterých získala osm procent hlasů a poprvé se dostala do sněmovny.

Během dosavadního působení na postu hejtmana Banskobystrického kraje se Kotleba dostal do pozornosti medií například poté, co odmítl podepsat přidělení schválených dotací na kulturní projekt o extremismu nebo na organizaci divadelního festivalu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme