Na Slovensku se rýsuje dohoda mezi vládou a lékaři

Slovenské lékařské odbory naznačily, že jsou ochotny přijmout nabídku vlády, která by jim měla zajistit nárůst mezd. Před jednáním se zástupci vlády a parlamentu to oznámil šéf odborářů Marian Kollár s tím, že pokud se s vládou dohodnou na legislativních zárukách, vrátí se lékaři do nemocnic.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Problémy s výpověďmi lékařů má Fakultní nemocnice v Trnavě. Někteří z lékařů 1. prosince nenastoupili do práce

Problémy s výpověďmi lékařů má Fakultní nemocnice v Trnavě. Někteří z lékařů 1. prosince nenastoupili do práce | Foto: TASR/ Henrich Mišovič

Jak na Radiožurnálu upřesnil bratislavský zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger ke konkrétní dohodě mezi vládou a lékařskými odbory zatím nedošlo. Odbory však už naznačily, že se dohodnout chtějí. V tuto chvíli je návrh takzvaného memoranda, které řeší odborářské požadavky, v parlamentu. Zatím ho podepsala pouze premiérka Iveta Radičová.

Otázka, na které dohoda zatím ztroskotala, je výše platů, respektive částka o kolik by měly vzrůst platy lékařů v nemocnicích od příštího roku. Vláda původně dala nabídku, že by to mělo být o 300 eur. V posledních dnech nabídla, že by mohlo jít až o 2,3 násobek průměrného platu na Slovensku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj situace na Slovensku, kde protestují lékaři, sleduje bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.

Pro lékařské odbory je důležité, že by tento růst platů měl být zajištěný zákonem. O návrhu zákona dnes jednali experti ve slovenském parlamentu a je nyní i předmětem večerního jednání lékařských odborů se zástupci vlády a parlamentu.

Pokud dojde k dohodě, bude následovat relativně velmi rychlý návrat lékařů do nemocnic. Pak už nebude potřeba, aby na Slovensko odjeli čeští lékaři. Česká vláda dnes rozhodla, že na Slovensko vyšle 11 chirurgů, deset anesteziologů, dva traumatology a dva internisty. Dále pak rentgenology, psychiatry a jednoho urologa.

Protest doktorů ochromil v zemi provoz řady nemocnic, některé už několik dní poskytují pouze akutní péči. Desítky až stovky lékařů chybí v nemocnicích v Bratislavě, Prešově, Trenčíně, Trnavě či v Žilině. Doktoři, kteří zůstali ve službě, jsou na hranici svých fyzických i psychických sil.

„Jsem rád, že mohu konstatovat, že doposud se v souvislosti s tímto stavem nikomu nic nestalo, nedošlo k ohrožení na životě ani na zdraví. Druhá věc ale je, jak dlouho to takhle může fungovat,“ řekl Radiožurnálu primář žilinské chirurgie Rastislav Johanes.

"Byl bych obrovsky zklamaný, kdyby dnešní jednání na půdě parlamentu neskončila vzájemnou dohodou. Protože pak bychom nemohli garantovat téměř nic,“ dodal.

Lucie Husárová 1, Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme