Na Slovensku se rýsuje nová vláda. Čtyři strany se dohodly na základech programu

Čtyři politické strany vyjednávající o složení nové slovenské vlády se dohodly na prioritách, které by se měly stát základem programového prohlášení. Vítězi parlamentních voleb a předsedovi Smeru Robertu Ficovi se tak zřejmě podařilo sestavit koaliční kabinet. Podle něj bude vznikající koalice proevropská.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico za Smer | Foto: Reuters

Zdá se, že vládu na Slovensku vytvoří poprvé v historii levice s pravicí. Šéfové Smeru, Slovenské národní strany, Mostu-Híd a strany Síť dnes podepsali programové priority.

„Domnívám se, že výsledek, který můžeme dnes prezentovat, je výborným základem pro vypracování případného programového prohlášení vlády,“ prohlásil Fico.

Politici se zavázali se, že přijmou takzvaný protischránkový zákon, posílí kontrolu justice a navýší rozpočet resortu školství. Zároveň slibují, že sníží daně.

Formující se koalici pozorovatelé označili za jedno z řešení patu, kdy se do sněmovny dostalo osm politických stran a hnutí včetně krajní pravice. Takové spojenectví by zároveň znamenalo, že poprvé v novodobé historii země by součástí vládní koalice byly nacionalistická SNS a strana Most-Híd, zástupce početné maďarské menšiny.
Zdroj: ČTK

Podle politiků jde o historický kompromis, který zažehná předčasné volby. O definitivním potvrzení vzniku nové vlády a personálním složení budou šéfové stran jednat i zítra.

Ještě minulý týden se na Slovensku mluvilo o možnosti vytvoření vlády široké koalice šesti stran pravého středu a odchodu Roberta Fica z úřadu vlády. Po víkendu se ale situace změnila.

Klíčovou roli sehrála Slovenská národní strana, která zvažovala, ke komu se přikloní, a nakonec rozhodla, že o vládě bude jednat pouze se sociální demokracií. Na základě rozhodnutí SNS pak otočily také dvě pravicové strany, které ještě po volbách jasně tvrdily, že se Smerem o vládě vyjednávat nebudou.

V neděli se předsedové Most-Híd Bela Bugár a strany Síť Radoslav Procházka s Robertem Ficem setkali a domluvili se, že mají zájem pokračovat v jednání o vytvoření levicově-pravicové vlády.

Smer, SNS, Most-Híd a Síť by obsadily ve 150členné sněmovně 85 křesel. Voliči pravicových stran ale mluví o zradě. Několik poslanců stran Most-Híd a Síť už také oznámilo, že stranu opustí.Navzdory tomu by ale měla zvažovaná koalice v parlamentu pořád většinu.

Výsledky voleb do Národní rady Slovenské republiky | Foto: ČRo

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme