Na Slovensku si řidiči za překročení povolené rychlosti připlatí

Agresivní řidiči si na Slovensku připlatí. Pokud je policisté přistihnou při jízdě, která překročila povolenou rychlost, dostanou větší pokutu než dosud. Slovenské ministerstvo vnitra chce tímto způsobem snížit počet dopravních nehod, což se prý v některých evropských zemích povedlo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté mohou v novém passatu měřit rychlost aut také v protisměru. Vůz je navíc vybaven i kamerou, která zachytí například předjíždění přes plnou čáru.

Policisté mohou v novém passatu měřit rychlost aut také v protisměru. Vůz je navíc vybaven i kamerou, která zachytí například předjíždění přes plnou čáru. | Foto: Lucie Maxová

„Ministr vnitra Robert Kaliňák nový sazebník nepovažuje za zvyšování pokut, i když se některé sazby zvýšily. Podle něj jde i o protikorupční opatření, aby se snížila možnost individuálního rozhodování o výškách pokut,“ říká vedoucí Zelené vlny Slovenského rozhlasu Ľuboš Kasala.

Většina sazeb se podle Kaliňáka zvýšila o čtvrtinu původní částky, novinkou v sazebníku je takzvané napomenutí, kdy policisté řidiči za překročení rychlosti jen o šest kilometrů za hodinu neudělí pokutu.

„Potom už si samozřejmě zaplatíte. Když například překročíte rychlost o sedm až deset kilometrů v hodině, zaplatíte 20 eur, tedy 510 českých korun. Dopravní inspektorát bude řešit překročení povolené rychlosti o šedesát kilometrů a více,“ říká Kasala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvýšení pokut na Slovensku mluvil v Stalo se dnes Ľuboš Kasala, vedoucí Zelené vlny Slovenského rozhlasu

Nejvyšší sazba, kterou mohou policisté na Slovensku řidiči na místě udělit, je podle Kasaly 650 eur, tedy 16 500 českých korun, za překročení nejvyšší povolené rychlosti o 55 kilometrů v hodině.

„Když u sebe nebudete mít dost peněz v hotovosti, tak v případě, že bude mít hlídka terminál, můžete pokutu zaplatit platební kartou. Když tak neučiníte, policie vám může zadržet řidičský průkaz,“ vysvětluje Kasala s tím, že podobně mohou policisté zabavit i technický průkaz či tabulku s evidenčním číslem, a to až do vyřešení přestupku.

Pokud doklady zůstanou na Slovensku, po nějakém čase budou podle Kasaly zaslány do státu, ve kterém byly vydané.

„Od prvního července je také za přestupek zodpovědný majitel vozidla, i když toto auto neřídil. Jde o takzvanou objektivní odpovědnost. Technicky ale tento systém ještě není připravený do ostrého provozu, takzvané automatické radary u cest ještě nejsou namontované,“ upřesňuje Ľuboš Kasala, vedoucí Zelené vlny Slovenského rozhlasu.

Veronika Sedláčková, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme