Na Slovensku stále vzpomínají na vliv rodiny Baťů

Baťovany už na mapě Slovenska nenajdete. Místo toho vás navigace nebo mapa přivede do Partizánského. Stejně jako názvy měst mizí postupně i pamětníci Baťovy éry na Slovensku. Obuvnický zázrak ze Zlína připomíná i výstava o fenoménu Baťa, která je k vidění v Bratislavě. Výstavu pomáhalo připravit České centrum na Slovensku a na vernisáži nechyběli ani absolventi Baťovy školy práce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Baťa

Tomáš Baťa | Foto: vitejte.cz

„Byly tam úžasné vztahy. Ve fabrice i mimo fabriku. Byl jsem tam spokojený a šťastný. Naučil jsem se tam takovému rozumnému vztahu k životu a k práci.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vojtěcha Bergera o vlivu Bati na Slovensku

Vavrinec Ščrlík vzpomíná na práci v Baťově továrně jen v dobrém. Do fabriky v podtatranském Svitu nastoupil na podzim 1948, v době, kdy už Baťa přestával být Baťou a blížilo se přejmenování podniku právě na značku Svit. Ani komunistický převrat ale podle pana Ščrlíka baťovské zásady nezdeformoval:

„Navzdory tomu to zlaté jádro, ti, kteří zažili baptismus, se nenechali zviklat. Naoko dělali že ano, ale ve skutečnosti to bylo jinak. Osobní a rodinné vztahy byly vždy na vysoké úrovni.“

Výstava o Baťovi byla původně určená pro české publikum. Její uvedení na Slovensku si vyžádalo drobné změny, a speciální zdůraznění slovenských baťovských míst.

„Baťa na Slovensku expandoval do takových zemědělských oblastí blízko Šimonova. To byly Baťovany – Šimonovany, dnes Partyzánské. A k Batizovcům, dnešním Svitu. Ve Svitu byla chemická výroba, výroba umělých vláken, v Partyzánském to byla výroba obuvnická,“ vysvětluje autorka výstavy Ladislava Horňáková.

Další z pamětníků Baťovy školy práce Miroslav Dobrucký, pohotově vytahuje z náprsní kapsy několik starých fotek. Skloubit klasickou pracovní dobu a vzdělávací systém nebylo pro něj vůbec jednoduché.

Baťovci na Slovensku dodnes fungují jako čilý spolek. Pořádají pravidelné srazy a navzájem se pokládají za přátele. Na jméno Baťa, ať už to byl zakladatel obuvnického impéria Tomáš anebo později jeho bratr Jan Antonín, nedají dopustit.

Vojtěch Berger, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme