Na Slovensku stále žijí nejvýznamnější exponenti komunistického režimu

Bývali prominentními komunistickými politiky, dnes žijí na Slovensku, aniž by byli za své činy potrestáni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava

Bratislava | Foto: European Commission Audiovisual service

Poslední šéf komunistické Státní bezpečnosti Alojz Lorenc dokonce na Slovensku čile podniká. Pracuje pro finanční skupinu Penta. V České republice byl odsouzený na čtyři roky za mřížemi za zneužití pravomocí veřejného činitele, trest ovšem nikdy nenastoupil. Na Slovensku byl sice také odsouzený, ale pouze k podmínce.

Dnes žije v Bratislavě v lukrativní čtvrti, kde bydlí i řada současných politiků. Své soukromí si hlídá, rozhovory neposkytuje, vydal však v minulosti zajímavou knihu o špionážních metodách a pozadí přelomových událostí.

O generálu Lorencovi se uvádí, že vytvořil šifrovací systém pro armády Varšavské smlouvy. Svoje zkušenosti využívá Lorenc na plné čáře, šifrování dat se věnuje i ve službách česko-slovenské společnosti Penta.

Další dva exponenti komunistického režimu, Vasil Bilak a Peter Colotka, zůstali bez vlivu na veřejný život a žijí v ústraní v Bratislavě, aniž by stáli o publicitu.

Vasil Bilak patřil k tvrdému stalinistickému křídlu a podepsal takzvaný zvací dopis, kterým Sovětský svaz právně omlouval invazi a okupaci Československa. Bilakovi je dnes 92 let, vůbec nevychází z domu a patrně vyžaduje celodenní péči.

Petr Colotka, dlouholetý místopředseda federální vlády, je čilý muž. Je mu 83 let a bedlivě sleduje politickou situaci. Ovšem všechny žádosti o rozhovor odmítá. Colotka v roce 1990 čelil žalobě za zneužití veřejného činitele. Soud ho však osvobodil. Bilak nebyl souzený nikdy.

Ľubomír Smatana, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme