Na Slovensku uspěly v eurovolbách pouze parlamentní strany

Na Slovensku s převahou vyhrála eurovolby vládní strana Smer Roberta Fica, ovšem s menším náskokem než předpovídaly průzkumy. Překvapením je také pozice nacionalistické Slovenské národní strany, která se jenom stěží přehoupla přes pětiprocentní hranici potřebnou k průniku do europarlamentu. Slovensko však s velkou nevolí sleduje úspěch maďarských pravicových extremistů, kteří získali 15 procent. To podle analytiků nepřinese vzájemným vztahům nic dobrého.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislavský hrad | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Poměr sil na Slovensku se v podstatě nemění. Vládní strany válcují opozici, která se ovšem pomalu probírá z letargie.

Politologové však připomínají, že při mimořádně nízké - 19 procentní - účasti jsou všechny odhady pouhým věštěním.

Analytici: Úspěch maďarských extremistů v eurovolbách může vyostřit vztahy se Slovenskem

Slovensko je zaskočené úspěchem pravicových extrémistů v eurovolbách v Maďarsku. Jejich Strana za lepší Maďarsko získala překvapivých 15 procent a tři poslance v europarlamentu. Tento výsledek podle analytiků vyostří vztahy mezi Maďarskem a Slovenskem.

Extrémisté prosazují změnu hranic a vytvoření velkého Maďarska tak, jak existovalo v dobách Uherska. Jejich vítězství zastínilo i volební výsledky na Slovensku, protože pro všechny slovenské strany je to zcela nepřijatelný požadavek.

Podle analytiků to povede k radikalizaci voličů a to nejenom těch nacionalistických. Navíc za rok se konají parlamentní volby jak na Slovensku, tak v Maďarsku. A nacionalistické vášně se nepochybně promítnou do předvolební kampaně.

Mnoho informací, článků a audiozáznamů k volbám do Evropského parlamentu naleznete na našem speciálním webu. Jeho prostřednictvím jsme také sledovali on-line zpracování volebních výsledků.

Přečtěte si také:
Ve volbách do Evropského parlamentu zvítězila ODS
Zástupce do Evropského parlamentu si dnes volí 19 zemí Unie
Voliči v Česku vybrali své nové europoslance
Až do 14. hodiny můžeme vybírat své budoucí europoslance
Volby do Evropského parlamentu budou pokračovat v sobotu od osmé hodiny
V Česku dnes začínají volby do Evropského parlamentu

Ľubomír Smatana, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme