Na Slovensku začnou první povolební rozhovory. Fico ale asi povládne sám

Na Slovensku začnou první povolební rozhovory. Jasný vítěz voleb a příští slovenský premiér Robert Fico zkusí nejdříve najít koaličního partnera. Protože ale jeho strana SMER získala v sobotních volbách parlamentní většinu, může sestavit poprvé v historii země jednobarevný kabinet. SMER získal ve volbách 44 procent hlasů a do ústavní většiny v parlamentu mu schází pouze sedm poslaneckých křesel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico | Zdroj: ČTK

Strany dosavadní koalice pozvánku ke kulatému stolu od Roberta Fica nejspíš přijmou, vládní spolupráci s jeho SMERem ale vesměs odmítají. Komentátoři hodnotí Ficovu vstřícnost k ostatním i jako snahu, aby nemusel nést veškerou zodpovědnost za vedení země. Je ale pravděpodobné, že SMER nakonec povládne sám.

Oficiální pověření sestavit vládu ale Robert Fico dostane od prezidenta až v příštích dnech.

Budapešť komentuje výsledky voleb na Slovensku zatím opatrně

Číst článek

Volby přinesly historický debakl tradiční pravicové straně SDKÚ, získala jen 6 procent hlasů. Její lídr Mikuláš Dzurinda zhodnotil výsledek voleb jako svou osobní chybu. Na příštím stranickém sjezdu ho chce na postu šéfa strany vystřídat dosavadní ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme