Na Slovensku zaznamenán druhý případ nemoci BSE

Na Slovensku byl potvrzen nový případ nemoci šílených krav. Pozitivní výsledek testu BSE byl zjištěn na soukromé farmě ve Fiľakovu v okrese Lučenec. Ministerstvo zemědělství Českému rozhlasu potvrdilo tuto informaci s tím, že byla okamžitě přijata mimořádná opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BSE | Foto: Jan Rosenauer

Onemocnění BSE u šestileté krávy, která uhynula při porodu, potvrdila laboratoř Státního veterinárního ústavu ve Zvolenu. Zvíře z holštýnsko-fríského plemene pocházelo z domácího cchovu. Narodilo se v roce 1995 a patřilo společnosti Filagro. Uhynulému kusu byly odebrány další vzorky mozkové tkáně a odeslány k posouzení do neuroimunologického ústavu Slovenské akademie věd v Bratislavě. Výsledky by měly být známy v pátek.

Fiľakovo je druhým místem na Slovensku, kde se nemoc šílených krav objevila. První případ byl zaznamenán v září na farmě v Horní Ždani. Od prvního případu v britském hrabství Kent v roce 1985 bylo toto degenerativní onemocnění mozku skotu prokázáno v 19 zemích. V České republice byl první výskyt BSE zaznamenán letos v červnu v Dušejově na Jihlavsku, druhý pak v srpnu ve Světově na Žďársku.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme