Na Slovensku zaznamenán druhý případ nemoci BSE

Na Slovensku byl potvrzen nový případ nemoci šílených krav. Pozitivní výsledek testu BSE byl zjištěn na soukromé farmě ve Fiľakovu v okrese Lučenec. Ministerstvo zemědělství Českému rozhlasu potvrdilo tuto informaci s tím, že byla okamžitě přijata mimořádná opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BSE | Foto: Jan Rosenauer

Onemocnění BSE u šestileté krávy, která uhynula při porodu, potvrdila laboratoř Státního veterinárního ústavu ve Zvolenu. Zvíře z holštýnsko-fríského plemene pocházelo z domácího cchovu. Narodilo se v roce 1995 a patřilo společnosti Filagro. Uhynulému kusu byly odebrány další vzorky mozkové tkáně a odeslány k posouzení do neuroimunologického ústavu Slovenské akademie věd v Bratislavě. Výsledky by měly být známy v pátek.

Fiľakovo je druhým místem na Slovensku, kde se nemoc šílených krav objevila. První případ byl zaznamenán v září na farmě v Horní Ždani. Od prvního případu v britském hrabství Kent v roce 1985 bylo toto degenerativní onemocnění mozku skotu prokázáno v 19 zemích. V České republice byl první výskyt BSE zaznamenán letos v červnu v Dušejově na Jihlavsku, druhý pak v srpnu ve Světově na Žďársku.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme