Na smířlivé jednání stran po atentátu na Fica asi ještě nedozrál čas, řekl zvolený prezident Pellegrini

Úterní jednání slovenských politických stran k uklidnění situace v zemi, které po atentátu na premiéra Roberta Fica navrhly prezidentka Zuzana Čaputová a její zvolený nástupce Peter Pellegrini, patrně nebude. Pellegrini, jenž je také předsedou vládní strany Hlas, v reakci na výroky politiků uvedl, že na kulatý stůl zřejmě ještě nedozrál čas. Čaputová považuje možnost setkání politiků za stále otevřenou.

Bratislava (Aktualizováno: 19:42 19. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ficova strana Směr i vládní Slovenská národní strana (SNS) se dosud k účasti na jednání stavěly spíše vyhýbavě, opozice ji potvrdila.

Další slovní přestřelku politiků mezitím vyvolala sobotní výzva opozičního hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče, aby ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok v souvislosti se středečním postřelením premiéra atentátníkem rezignoval.

V zájmu části slovenské vlády je držet obecenstvo po atentátu trochu v napětí, myslí si sociolog Želinský

Číst článek

„Poslední dny a tiskové konference nám ukázaly, že někteří politici jednoduše nejsou schopni základní sebereflexe ani po takovéto tragédii. Jako by nepochopili, že právě jejich dosavadní kroky, vyjádření a nechutné útoky, nikoliv na konkurenční politické myšlenky, ale na jejich nositele, zásadně přispěly k napětí v naší společnosti,“ uvedl Pellegrini.

Předseda SNS Andrej Danko v diskusním pořadu televize TA3 řekl, že očekával, že zmíněná schůzka nebude. Pokračoval v slovních výpadech vůči médiím i vůči představitelům opozice.

„S Matovičem za jedním stolem sedět nemůžu, dokud mi to neřekne sám Fico, protože ten je nejen mým koaličním partnerem, ale i osobním přítelem,“ řekl Danko s tím, že pro něj není partnerem pro diskusi ani prezidentka Čaputová.

Opoziční strana Svoboda a Solidarita v prohlášení uvedla, že považuje za chybu, pokud by úterní jednání politiků v prezidentském paláci bylo zrušeno.

Někteří slovenští vládní politici krátce po atentátu na Fica a následně i v uplynulých dnech tvrdili, že opozice a média dál šíří nenávist. Vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák, který je blízkým Ficovým spolupracovníkem a který po Ficově hospitalizaci převzal ve vládě roli jejího lídra, uznal potřebu smíru a vzájemného respektu ve společnosti. Cesta k tomu podle něj ale nevede přes falešnou politickou korektnost.

Opoziční strany po atentátu spíše vyzývaly k uklidnění situace. V sobotu ale Matovič na tiskové konferenci vybídl ministra vnitra k rezignaci. To vyvolalo další vlnu slovních přestřelek mezi politiky.

Ficův zdravotní stav

Fico podstoupil další operaci. Lékaři odebrali nekrotickou tkáň, která zůstala po střelném zranění

Číst článek

Premiér Robert Fico, který je po středečním postřelení atentátníkem hospitalizován, je mimo ohrožení života. Jeho stav je ale vážný, rekonvalescence si vyžádá dlouhou dobu, řekl novinářům zástupce nemocnice v Banské Bystrici.

„Nadále je umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Pozitivní prognóza, o které poslední tři dny hovoříme, je před námi. Nebudeme ho převážet z nemocnice, v této chvíli nejsme na stupni vítězů,“ doplnil na tiskové konferenci ministr obrany a Ficův blízký spolupracovník Robert Kaliňák.

Podle dřívějších informací slovenských médií byla zvažována i možnost, že by Fico byl z Banské Bystrice převezen do Bratislavy. Právě ve slovenské metropoli politik bydlí.

Fico po atentátu podstoupil pětihodinovou operaci ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici. V pátek mu pak lékaři při dalším zákroku odstranili odumřelou tkáň ze střelných zranění, které ministerský předseda utrpěl.

Útočníka, jenž na Fica střílel po výjezdním jednání vlády v Handlové, poslal v sobotu soud do vazby. Střelci, kterým je podle slovenských médií 71letý spisovatel a aktivista Juraj Cintula, za pokus o vraždu hrozí 25 vězení nebo doživotí.

jgr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme