Na Srí Lance zřejmě opět uděřili tamilští separatisté

Při teroristickém útoku na jižním předměstí metropole Kolomba zahynulo 21 lidí, dalších asi padesát vyvázlo se zraněními. Oběti většinou jeli do práce v plně obsazeném autobuse, který najel na silniční minu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příroda Srí Lanky | Foto: Zuzana Hrdličková

Podle srílanského deníku Daily News odpálili nálož na dálku právě povstalci, kteří se nazývají Tygři osvobození tamilského Ílamu. Organizaci bojující za osamostatnění severovýchodních oblastí ostrovního státu, obývaných převážně hinduistickými Tamily, připsala bombový útok srílanská armáda.

Tamilští tygři se k incidentu zatím nevyjádřili. Dá se ale očekávat, že zodpovědnost za něj odmítnou, stejně jako v případě dvou nedávných ničivých explozí ve vlacích u Kolomba.

Víc než dvacet let trvající konflikt mezi tamilskými guerillami a armádou jihoasijského státu, ve kterém jsou většinovým etnikem budhističtí Sinhálci, připravil o život na 70 tisíc lidí. V roce 2002 sice znepřátelené strany uzavřely příměří, v posledních měsících ale boje znovu propukly naplno.

Podle agentury AP je pro centrální vládu alarmující, že se teroristům daří pronikat hluboko do území pod kontrolou armády. Kolombo totiž leží na jihozápadě země, daleko od tamilských území.

Milan Kopp, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme