Na Srí Lance zůstává po tsunami v uprchlických táborech 200 tisíc lidí

Na Srí Lance stále zůstává na 200 tisíc lidí v uprchlických táborech. Srí Lanka byla vlnou tsunami na konci loňského roku spolu s Indonésií zasažena nejvíce, přírodní katastrofa si vyžádala na 38 tisíc obětí. Dalších 6000 osob se stále pohřešuje. Do oblasti dorazila další humanitární pomoc z České republiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V rybářské vesnici nedaleko hlavního města Srí Lanky Colomba nezbylo po ničivé vlně téměř nic. Vodu ale naštěstí mají.

V rybářské vesnici nedaleko hlavního města Srí Lanky Colomba nezbylo po ničivé vlně téměř nic. Vodu ale naštěstí mají. | Foto: Petr Sirotek

Značná část západního pobřeží se už z následků katastrofy vzpamatovala, jižní a východní oblasti ostrova se ale stále potýkají s velkými problémy. Komunikace jsou ve špatném stavu, nedostatečná je zdravotnická pomoc, chybí léky a vybavení pro nemocnice.

Světová zdravotnická organizace také varuje před možným výskytem malárie a horečky dengue, a to i v souvislosti s příchodem monzunových dešťů. Srílanský ministr zdravotnictví Nimal Siripala de Silva zároveň upozorňuje na špatný psychický stav obyvatel žijících na zasaženém pobřeží:

"Lidé jsou traumatizováni, dospělí, mladí lidé, mnoho teď moře nenávidí, i když bylo až do onoho osudného dne hlavním zdrojem jejich obživy. Proto v postižených oblastech působí zahraniční týmy specialistů, ze Světové zdravotnické organizace a dalších, aby jim pomohly toto trauma překonat," řekl Českému rozhlasu ministr.

Ostrovní stát stále potřebuje hlavně zdravotnický materiál a hygienické pomůcky. Humanitární pomoc dorazila i z České republiky. Tablety na desinfekci vody, školní a zdravotnické potřeby a léky celkem za celkem více než dva miliony korun dnes do Kolomba dopravil vládní speciál. Český kabinet celkem vyčlenil na pomoc asijským zemím postiženým přírodní katastrofou 200miliónů korun.

Na Srí Lance v současnosti působí i společnost Člověk v tísni, která se zaměřuje na zajištění práce postiženým rodinám či na výstavbě nových rybářských lodí. Česká katolická charita už rekonstruovala druhou část gynekologicko-porodnického oddělení a krevní banku v nemocnici v městě Galle na jihu země.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme