Na středním Slovensku se zřítil záchranářský vrtulník, zemřeli čtyři lidé včetně pacienta

Na středním Slovensku se v noci na dnešek zřítil záchranářský vrtulník. Neštěstí nepřežil nikdo ze čtyř lidí na palubě včetně převáženého pacienta. Potvrdila to společnost Air-Transport Europe (ATE), která vrtulníkovou záchrannou službu v zemi provozuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záchranářský vrtulník

záchranářský vrtulník | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Tragédie se podle slovenských médií stala ve středu pozdě večer v těžce dostupném terénu v katastru obce Strelníky nedaleko Banské Bystrice. Vrtulník tam letěl po zraněného člověka – muže, který si zlomil nohu po několikametrovém pádu.

Po naložení pacienta a odletu stroje do nemocnice ztratili záchranáři kontakt s posádkou vrtulníku.

Kameraman televize Joj Peter Buran, který byl v tu dobu na místě a odlet sledoval, zpravodajskému kanálu TA3 popsal, že nedlouho poté, co stroj zmizel za stromy, bylo slyšet jakýsi tlumený zvuk. „Nevěděli jsme, o co jde. A po třiceti sekundách byl druhý takový jakoby tlumený náraz nebo detonace nebo něco podobného,“ uvedl Buran.

Do oblasti byly vyslány záchranářské složky, které časně ráno našly trosky stroje i oběti neštěstí. Příčiny nehody nejsou známy.

Podle vyjádření mluvčí ATE Poprad Zuzany Hopjakové pro agenturu TASR tvořili posádku padesátiletý pilot, šestačtyřicetiletá lékařka a dvaatřicetiletý záchranář.

Pilot prý patřil k nejzkušenějším ve společnosti. Nalétáno měl přes 4640 letových hodin a součástí leteckého záchranářského týmu byl od roku 1995.

Posádka vrtulníku se podle portálu Aktuality.sk specializovala na slaňování v těžce dostupném terénu. Šlo o nový stroj Bell 429, který záchranáři v závěru srpna představili médiím a který doplnil dříve používané vrtulníky Agusta.

K podobné tragédii došlo na Slovensku i loni v srpnu. Celá čtyřčlenná posádka záchranářského vrtulníku tehdy nepřežila pád stroje, který se zřítil ve Slovenském ráji, kam letěl na pomoc zraněnému chlapci.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme