Na sudetoněmeckém srazu jako obvykle zazněla kritika Benešových dekretů

Tradiční výzvy k přehodnocení poválečných československých zákonů zazněly první den 61. sudetoněmeckého srazu v Augsburku. Většina řečníků včetně bavorské ministryně školství vyzvali Čechy k odsouzení odsunu Němců jako nespravedlivého činu, kdy byl vůči všem příslušníkům menšiny použit nepřípustný princip kolektivní viny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erika Steinbachová | Foto: Jiří Hošek

Bouřlivých ovací se dočkala kontroverzní předsedkyně německého Svazu vyhnanců Erika Steinbachová, když kritizovala stálou platnost zákonů, aniž jedinkrát vyslovila slovo Benešovy dekrety.

Ostrá slova z jejích úst zazněla i na adresu vlády SPD a zelených, která spolu s Evropskou komisí připustily vstup České republiky do unie, aniž by došlo ze strany české vlády ke změně postoje v případě těchto zákonů.


K přehodnocení minulosti vyzvala Čechy také bavorská ministryně školství Haderthauerová.

Podle čerstvé držitelky Karlovy ceny Steinbachové ale existuje na rozdíl od Poláků mezi Čechy skupinka intelektuálů, která se snaží o nápravu minulosti. Patří mezi ně i držitel stejné ceny z předloňského roku Petr Uhl.

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme