Na Sumatře se zřítil vojenský letoun na obytnou čtvrť, zahynulo 116 lidí

V Indonésii se zřítilo vojenské letadlo na město Medan na severu Sumatry. Na palubě bylo podle indonéských úřadů 113 lidí. Nikdo nepřežil. Další lidé zahynuli na místě dopadu letadla. Zatím je potvrzeno celkem 116 obětí. Záchranáři dále prohledávají trosky budov i havarovaného letounu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Indonésii se zřítilo vojenské letadlo typu Hercules na město Medam na severu Sumatry | Zdroj: ČTK

Letadlo typu Hercules C-130 se zřítilo několik minut po vzlétnutí z letecké základny v Medanu, odkud mířilo na odlehlé souostroví Natuna.

Podle původních zpráv bylo v letadle jen dvanáct členů posádky, armáda ale později oznámila, že letoun přepravoval i jejich rodinné příslušníky.

Neštěstí zřejmě způsobila technická závada, pilot už krátce po startu žádal o povolení k návratu na základnu. Hlásil technické problémy, už ale přistát nestihl, přestože několikrát zakroužil nad Medanem.

Podle očitých svědků letadlo explodovalo ve vzduchu a jako ohnivá koule se pak zřítilo na obytnou čtvrť. Indonéská televize také zveřejnila záběry z místa neštěstí, kde hasiči stále likvidují následky havárie, procházejí mezi troskami letadla.

Na záběrech je vidět, jak vedle zničeného automobilu leží jeden z motorů stroje a jak stále stoupá ze zasažených domů dým. Na místě je také mnoho zvědavců, policisté proto museli vytvořit kolem místa tragédie kordon, aby je udrželi v bezpečné vzdálenosti.

Záchranáři zatím neví, kolik obyvatel nové obytné čtvrti Medanu bylo v okamžiku pádu letadla doma, dále prohledávají trosky zřícených a poškozených budov, na místě je velké množství sanitek.

Velení armády v reakci na tragédii pozastavilo lety zbývajících osmi letadel C-130 Hercules, které vojáci používají. Ozývají se i hlasy volající po modernizaci vojenské techniky.

Indonésie se všeobecně potýká s vysokou nehodovostí, týče se to jak civilních letadel, tak i armádních. Jednou z příčin je i stáří používaných strojů. Transportní letoun C-130 Herkules, který se dnes zřítil v Medanu, pocházel dokonce z roku 1964.

Největší problémy tak mají právě indonéské bezpečnostní složky. Velké pozdvižení obyvatel této země v jihovýchodní Asii vyvolala i dubnová nehoda stíhačky F-16, která měla dohlížet na bezpečnost asijských a afrických lídrů na summitu v Jakartě. Ještě před startem ale začala hořet a pilot se zachránil jen rychlým útěkem.

Velice smolný byl pak rok 2013, kdy došlo k pádu nebo nehodě pěti vrtulníků či letadel indonéské armády. V jednom případě dokonce z helikoptéry ruské výroby upadly při výcviku dveře a poškodily dům a automobil.

Často však tyto havárie mají fatální následky a jejich hlavním důvodem je zastaralá technika. Od roku 2006 už indonéské bezpečnostní složky zaznamenaly celkem 16 takovýchto havárií a v naprosté většině šlo o techniku starou dvacet a více let.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme