Na summit do Ruska míří vedle Klause i Bush

V Moskvě začínají oslavy 60. výročí konce války. Do ruské metropole se během dneška sjedou státníci téměř šedesáti zemí světa, za Českou republiku pak prezident Václav Klaus. První událostí je summit Společenství nezávislých států, hlavní oslavy ale vypuknou v Moskvě zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin | Foto: AFP

Dopravu v Moskvě dnes ochromí první akce spojené s koncem 2. světové války a také příjezd zahraničních delegací; očekává se dvaatřicet prezidentů a čtrnáct premiérů. Večer se s napětím bude sledovat schůzka Vladimíra Putina s Georgem Bushem.

Americký prezident se bude ruského kolegy ptát na oslavování demokracie v Rusku, na odchod ruských vojáků z Gruzie nebo na aktuálně citlivé téma - omluvu za okupaci Pobaltí Sovětským svazem. Prezident Putin však už Bushovi vzkázal, ať se Spojené státy nesnaží exportovat svůj styl demokracie do jiných zemí, jak to zkoušely v případě Iráku.

Na oslavy konce války bude v Moskvě dohlížet dvacet tisíc policistů a vzdušný prostor nad metropolí bude chránit dvacet stíhacích letounů. Během dneška a zítřka je také v Moskvě omezen prodej alkoholických nápojů.

Petr Vavrouška, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme