Na summitu G8 se rodí dohoda o lepším potírání daňových úniků
Přední světoví politici řeší na summitu G8 v Severním Irsku nová mezinárodní daňová pravidla pro 21. století. V hledáčku mají daňové ráje i nadnárodní společnosti s pochybnou daňovou morálkou. Šance na konkrétní dohodu ohledně daňových úniků je značná.
Podle britského ministra financí George Osborna dosáhli světoví lídři v posledních 24 hodinách většího pokroku než za uplynulých 24 let.
Tvrdé sankce by měly dopadnout na ty firmy, které se vyhýbají placení korporátní daně nebo mají neprůhlednou vlastnickou strukturu.
Británie chce jít příkladem a zřídit registr skutečných vlastníků tajemných korporací. Londýn chce ale postupovat ve shodě s ostatními zeměmi a třeba Kanada si nepřeje, aby byl registr veřejný.
„Daně musíme vybírat efektivně a důsledně. Je to fér k firmám a lidem, kteří hrají podle pravidel,“ uvedl po schůzce lídrů G8 v Severním Irsku britský premiér David Cameron.
Skupina G8 je pro mírovou konferenci o Sýrii a přechodnou syrskou vládu
Číst článek
Politici se na schůzce rozhodli bojovat jak proti firmám a lidem, kteří daně úmyslně neplatí, tak proti mezinárodním firmám jako Apple či Starbucks, které platí jen velmi nízké daně díky mezerám v zákonech nebo daňovým rájům.
Mezinárodní společnosti budou muset například přiznat jaké daně, ve které zemi platí.