Na summitu NATO mluvil ruský prezident, o radaru v Česku ale ne

Summit Severoatlantické aliance v Bukurešti skončil klidně. Závěrečné zasedání Rady NATO - Rusko a vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina se nesly ve smířlivém duchu. Některé výsledky vrcholné schůzky NATO přivítal i sám ruský prezident. Po setkání s představiteli aliance jednoznačně odmítl, že by se kvůli plánované protiraketové obraně USA v Evropě rozjížděla nějaká nová studená válka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO | Foto: Vít Pohanka

O plánoaném americkém radaru v Česku ani další protiraketové obraně USA v Evropě Putin v projevu na Radě NATO - Rusko nemluvil. Plány na budoucí rozšiřování Severoatlantické aliance ale podle Putina mohou být přímou hrozbou pro Rusko. Narážel tak nejspíš na Gruzii a Ukrajinu, kterým aliance slíbila budoucí členství.

Putinův celkem nekonfrontační přístup v Bukurešti potvrdil český prezident Václav Klaus: "Trošku paradox, asi nečekaný. Projev prezidenta Putina byl dlouhý řádově asi 20 minut. Českou veřejnost by možná zaujalo, že prezident Putin nezmínil slovo ´radar´ a ´protiraketové systémy´. Což jenom znamená, že by bylo dobře, abychom všechny tyto věci posunuli do nějakého racionálního diskurzu, a nikoli vytvářet kolem všeho možného bubliny. V rámci této diskuse ze všech stran dominovala slova jako ´partnerství´, ´pokus o vzájemné porozumění´, ´zabývat se hrozbami 21. stolení, nikoli 20.´, atd."

O štítu oproti balistickým střelám, který chtějí Američané postavit v Evropě, bude prý ruský prezident Vladimir Putin mluvit podrobně s americkým prezidentem Georgem Bushem na nadcházejícím setkání v černomořském letovisku Soči.

Tato americká protiraketová obrana v Evropě by se měla stát součástí společné strategie Severoatlantické aliance. Hlavní vyjednavač amerického ministerstva zahraničí John Rood vyjádřil potěšení nad tím, že na summitu v Bukurešti NATO podpořilo dohodu USA s Českou republikou a také jednání s Polskem.

Chcete se podívat na už fungující protiraketové základny? Základnu na Aljašce najdete ZDE. Na radarovou základnu na Marshallových ostrovech zas můžete zavítat TADY.

David Koubek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme