Na surinamského prezidenta je vydán mezinárodní zatykač

Do funkce dnes nastupuje nový prezident Surinamu Dési Boutersei. Už od začátku bude čelit velkým mezinárodním potížím. Je na něj totiž vydán mezinárodní zatykač.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Surinam - území

Surinam - území

Rozčarovaní jsou především Nizozemci, kteří mají s touto svojí bývalou kolonií nadstandardní vztahy. A totéž by se dalo říct i o jejich vztahu k Boutersovi. Docela rádi by ho viděli v jednom ze svých vězení. V roce 1999 totiž nizozemský soud vyměřil nepřítomnému Boutersovi jedenáctiletý trest za obchodování s kokainem.

Jednu dobu po něm právě kvůli tomuto deliktu dokonce pátral Interpol. Ale i zbytek světa se dívá na Boutersovo zvolení trochu nevěřícně. Přímo v Surinamu totiž čelí obvinění, že v době, kdy vládla vojenská junta, kterou Bouters vedl, osobně nařídil vraždy patnácti odpůrců diktatury. Teď by mohl sám sobě udělit milost a soudní proces zastavit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Bouda mluvil o surinamském prezidentovi v Dopoledním Radiožurnálu

Po dobu výkonu funkce ho chrání diplomatická imunita, takžeakže bude moct bez obav přijet třeba na státní návštěvu i do Nizozemska. Už ale ne na soukromou, protože to by ho policie mohla zadržet. Ale právě Nizozemsko teď nejvíc řeší, jak dát najevo svou nelibost.

A vypadá to, že Surinam přijde o významnou část rozvojové pomoci, kterou od bývalé koloniální mocnosti dostává. Ale i další země budou pravděpodobně velmi opatrné při navazování vztahů s odsouzeným zločincem.

Bouterse není jediným zločincem v čele státu

Bouterse ale v roli politika a odsouzeného zločince zároveň určitě není osamocený. Odhadem asi třetina indických poslanců čelí nějakému obvinění, před kterým uprchla právě do parlamentu. Ale i na té nejvyšší úrovni se několik kontroverzních osob najde.

Například súdánský prezident Omar al-Bašír nemůže nikam cestovat, protože mezinárodní trestní soud na něj vydal zatykač a obvinil ho z genocidy, kvůli dárfúrskému konfliktu. A prakticky celá politická elita Kosova vzešla z tamní drogové mafie. Premiéra Hašima Tačiho, který tu mafii vedl a je na ní pravděpodobně stále napojen, dokonce zadržel Interpol.

Na tomto případu je ale vidět dvojí metr, který se uplatňuje, protože zločinecké kořeny státu Kosovo nijak neuškodili. Za tamní politiky dokonce intervenovala OSN a nebýt mise UNMIK, tak dnes Hašim Tači nevede nejmladší evropský stát, ale sedí ve vězení.

Igor Maňour, Ondřej Bouda, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme