Na svátek práce letos Řekové neměli volno. Tisíce lidí přesto protestovaly proti vládě

Řekové letos zažívají netypický první máj. Kvůli pohyblivým pravoslavným Velikonocům, které připadají na tento týden, přesunula vláda volný den za svátek práce na 7. května. Přesto mají i dnes některé profese volno. Odbory totiž vyhlásily další generální stávku proti úsporné vládní politice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řekové opět protestovali proti úsporné vládní politice | Zdroj: Reuters

„Budeme pokračovat v boji proti této nespravedlivé a zkázonosné politice, která ničí miliony pracovních míst na úrovni států i celé Evropy. A která vhání velkou část společnosti do chudoby,“ vzkázal odborový předák Kostas Tsikrikas.

Na prvomájové demonstrace v Aténách dorazilo několik tisíc lidí. Kvůli odporu proti snižování platů, důchodů i počtu státních zaměstnanců také nevyjely vlaky a trajekty.

Přesto se při pohledu na velikost protestů zdá, že opozice proti úsporným krokům pomalu slábne. Řecký stát je na „dietní kúře“ už zhruba tři roky.

Výměnou za utažení opasku, které nezvrátila ani více než dvacítka generálních stávek, Řecko inkasovalo v úvěrech ze zahraničí přes pět bilionů korun. A premiér Samaras slibuje, že aktuální šestý rok v recesi je pro řeckou ekonomiku tím posledním.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme