Hurikán Irma si na karibských ostrovech vyžádal nejméně dva životy, bouře José a Katia dále sílí

Hurikán Irma si na francouzských karibských ostrovech vyžádal nejméně dva lidské životy a dva vážně zraněné, uvedla francouzská ministryně. Hurikán způsobil rozsáhlé škody na karibském Svatém Martinovi. Záplavy hlásí také na Svatém Bartoloměji nebo na Guadeloupu. Bouře řadící se do nejvyšší páté kategorie hurikánů nyní míří k Portoriku. Další dvě tropické bouře v okolí – José a Katia – zatím dále sílí a již dosáhly prvního stupně hurikánu.

San Juan (Aktualizováno: 1:38 7. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Irma se blíží k Portoriku. | Zdroj: Reuters

Na Svatého Martina hurikán Irma přinesl vítr o rychlosti 295 kilometrů v hodině. Trhal střechy a vyvracel stromy. Déšť zase zaplavil ulice. Na celém ostrově nefunguje elektřina. Zničené jsou třeba vládní budovy ve francouzské části ostrova. 

Úřady ale škody zatím vyhodnocují. Prvním velkým ostrovem, kam bouře dorazí, bude Portoriko. Tam už zemřel jeden člověk, když připravoval svůj dům na příchod hurikánu. Úřady nařídily evakuaci oblastí, které by mohly být zaplavené.

'Nemůžeme si dovolit být nepřipraveni.' Florida a Portoriko vyhlásily pohotovost kvůli hurikánu Irma

Číst článek

I guvernér Floridy Rick Scott už přikázal odchod lidí ze souostroví Florida Keys. Varoval, že jde opravdu o masivní bouři, která může zasáhnout i vnitrozemí. Irma je podle meteorologů nejsilnějším hurikánem za dlouhá desetiletí.

Její cestu z východního Atlantiku už teď kopíruje další bouře José, která do Karibiku dorazí o víkendu. V Mexickém zálivu se zase zformovala tropická bouře Katia.

České ministerstvo zahraničí vydalo v souvislosti s hurikánem upozornění pro lidi, kteří cestují do karibské oblasti a na Floridu. Doporučuje jim pozorně sledovat aktuální informace a upozorňuje na možnost registrace občanů ČR v systému DROZD. Dostupná je také pohotovostní linka zastupitelského úřadu ve Washingtonu.

Bouře José i Katia zesílily na hurikán

Tropická bouře José stačila podle meteorologů z amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) ještě před čtvrteční půlnocí našeho času zesílit na hurikán. Na ten také zesílila tropická bouře Katia, která se vytvořila v Mexickém zálivu.

Podle meteorologů José zatím pro pevninu nepředstavuje nebezpečí, ale jeho předpokládaná cesta by se ještě mohla změnit. Středisko vyzvalo, aby vývoj hurikánu sledovali především obyvatelé Závětrných ostrovů. Vítr dosahuje rychlosti asi 120 kilometrů za hodinu. Katia by nad východní Mexiko měla dorazit ve čtvrtek.

Oba nové hurikány zatím dosahují prvního stupně na pětistupňové Saffirově-Simpsonově stupnici.

Ondřej Klapal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme