Na syrské uprchlíky narazíte i v Hurghadě, otevřeli si obchody a věří v návrat domů

Egyptská Hurghada je známá hlavně jako cíl prázdninových dovolených. Turisté přitom možná netuší, že si v centru města kupují občerstvení nebo koření od syrských uprchlíků. Stovky rodin ze Sýrie přijely do Hurghady přečkat válku ve své zemi. Na zpáteční let čekají už pátým rokem. Syřané se ve známém letovisku museli postarat sami o sebe, a tak si otevřeli obchody a restaurace.

Tento článek je více než rok starý.

Reportáž Hurghada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ámir je z okolí Damašku, v Hurghadě už pět let provozuje vlastní restauraci. Jakmile to ale půjde, chce okamžitě zpět do Sýrie.

Ámir je z okolí Damašku, v Hurghadě už pět let provozuje vlastní restauraci. Jakmile to ale půjde, chce okamžitě zpět do Sýrie. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

"O žádném návratu nemůže být ani řeči. Dá-li Bůh, tak se věci doma v Sýrii dají do pořádku a my se vrátíme," říká pro Radiožurnál Rabí z Damašku, který si tady, v centru Hurghady, před pěti lety otevřel pekárnu. Něco podobného říkal už předloni, kdy jsem s ním mluvil poprvé.

Sedmiletá Bana získala turecké občanství. Až bude velká, chce se vrátit do Aleppa

Číst článek

"Pořád tak nějak cítím, že je to tady pro nás dočasný život. Moc bych se chtěl vrátit do Sýrie, znovu si otevřít obchod, opravit dům," posteskl si před dvěma lety pekař Rabí a rozhodně neplánoval, že ještě za dva roky bude pořád tady, v úplně cizím prostředí v letovisku u Rudého moře. Něco se ale přeci jen v Rabíově životě od té doby změnilo:  "Oženil jsem se tady.  Vzal jsem si Syřanku a máme malé děti."

Život pro Syřany ve zdejším vyhnanství prostě pokračovat musí. Rabí se svými zaměstnanci vytahují z pece pizzy a syrské pečivo. Tohle provozoval v Damašku před útěkem osmnáct let. A co musí přijít, aby se domů do Sýrie, stejně jako milióny dalších utečenců, mohl vrátit? "Až přestanou boje. Zůstáváme tady hlavně kvůli svým ženám a dětem, o staré rodiče, o ně se bojíme, když se v Sýrii pořád střílí." Dům v Damašku má prý navíc do základů zbořený a všechno bude muset postavit znovu.

Rabí mi ještě ukazuje luxusní resort naproti jeho pekařství a říká mi neuvěřitelnou věc - že tam letos tráví dovolenou spousta turistů ze Sýrie. Evidentně tedy není Syřan, jako Syřan.

Češi opustili kancelářskou rutinu a v Egyptě vedou školu kitesurfingu.Tohle je náš malý ráj, říkají

Číst článek

V uličce kousek dál od Rabíovy pekárny stojí místní i turisté frontu na šavermu. Dělají ji v restauraci, kterou si tu otevřel Ámir. "Všichni jsme sem přijeli s tím, že se do Sýrie brzy vrátíme. Ale pak se problémy táhly a situace se komplikovala. Tak jsem si nakonec otevřel restauraci," vysvětluje. Také Ámir přijel před pěti lety, s celou rodinou, dětmi i sourozenci. A místní mají jeho jídlo rádi: "Něco mají lepší Egypťané, něco Syřané. Sem k nim chodíme na šavermu, kuřecí špízy, a na sladkou kunáfu. V tom jsou Syřané nejlepší," přiznává mladá Egypťanka Salma.

V koloniálu naproti prodává Bašár syrské speciality: hlavně typické sýry, koření a olivy. Bašár přijel do Hurghady až před rokem za svými příbuznými: "Oni sem přijeli s tím, že si tu pobudou dva, tři měsíce, a pak se vrátí. Vybrali si Hurghadu, protože na rozdíl třeba od Káhiry je klidná, není tu taková zácpa aut a lidí, chtěli si od války odpočinout." Brzy ale pochopili, že myšlenky na návrat jsou předčasné a za zbytky peněz si tady otevřeli živnosti.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme