Na Tchaj-wanu se zřítilo letadlo s 58 lidmi na palubě, nejméně 19 cestujících zahynulo

V tchajwanské metropoli Tchaj-peji se dnes krátce po startu zřítilo letadlo s 58 cestujícími na palubě. Posádku tvořilo pět lidí, pasažérů bylo 53. Podle místních úřadů zahynulo nejméně 19 lidí. Počet mrtvých a zraněných pravděpodobně dále poroste, protože několik desítek osob je stále pohřešováno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranné práce komplikuje především to, že část letadla je pod vodou | Zdroj: ČTK

Na palubě bylo podle úřadů 31 obyvatel pevninské Číny, národnost ostatních pasažérů není známa. Panují také nejasnosti o počtu zachráněných.

Podle vedoucího hasičů akci komplikuje především to, že část letadla je pod vodou:

„Požádali jsme armádu, aby zřídila provizorní most vedoucí k trupu letadla, aby usnadnil vyprošťovací práce. Také potřebujeme, aby nám úřady poskytly těžké stroje - jeřáby, které by vyzdvihly přední část letounu. Myslíme, že právě v ní je uvězněno nejvíce lidí.“

Do záchranných akcí se zapojili kromě záchranářů a hasičů také vojáci, které společně s osmi čluny vyslalo ministerstvo obrany.

Ředitel společnosti TransAsia Airways už potvrdil, že příčina neštěstí už se vyšetřuje: „Jsme pod přísným dohledem úřadu pro civilní letectví. A všechny naše stroje proto odpovídají stanoveným bezpečnostním předpisům. Nevíme co nehodu způsobilo."

Turbovrtulový stroj ATR-72 společnosti TransAsia Airways odstartoval z Tchaj-peje v 10:53 místního času a zamířil na tchajwanské souostroví Ťin-men, které se nachází u jihovýchodního pobřeží Číny.

Letadlo ale mělo podle spekulací médií potíže s tahem motorů. Po startu se naklonilo na bok, zavadilo o dálniční nadjezd, kde srazilo projíždějící taxík, a zřítilo se do řeky Ťi-lung. Stroj při pádu těsně minul obytnou část města, počet obětí tak mohl být mnohem vyšší.

Havarovaný letoun francouzsko-italské výroby získaly aerolinky v dubnu 2014 a poslední plánovanou údržbu technici dokončili 26. ledna.

Aerolinky TransAsia Airways ztratily loni v červenci jiný stroj ATR-72, tehdy zahynulo 49 lidí.

ČTK, Pavlína Nečásková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme