Na Tchaj-wanu vrcholí historické rozhovory s čínskými představiteli

Na Tchaj-wanu vrcholí historické rozhovory mezi představiteli Pekingu a Taj-peje. Tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou jednal s hlavním čínským emisarem Čchen Jün-linem, tématem byla i bezpečnost v Tchajwanské úžině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čchen Jün-lin s představitelem Tchaj-wanu | Foto: ČTK

Taj-pej se staví proti rozmisťování čínských raket mířících na ostrov, Peking zase odmítá prodej nejmodernějších amerických zbraní Tchaj-wanu. Schůzka se konala i přesto, že stoupenci nezávislosti ostrova v noci prakticky uvěznili čínského emisara v hotelu, kde večeřel.

Setkání Ma Jing-ťioa s Čchen Jün-linem se uskutečnilo o několik hodin dříve oproti původnímu plánu, a to právě kvůli obavám z možných protestů. Čínský emisar ale při schůzce odmítl oslovit Ma Jing-ťioua titulem prezident. Peking totiž Tchaj-wan i nadále označuje za svou odštěpeneckou provincii. Čínský vyjednávač je dosud nejvyšším čínským představitelem, který navštívil Tchaj-wan od oddělení tohoto ostrova od pevninské Číny v roce 1949.

Přesto oba představitelé vyzdvihují uzavřené dohody o přímém leteckém, lodním i poštovním spojení. Ma Jing-ťiou také po setkání prohlásil, že suverenita Tchaj-wanu není ekonomickým sbližováním s Čínou oslabena.

Obě strany si v rámci gesta dobré vůle vymění i vzácné živočichy. Čína tak Tchaj-wanu dodá dvě pandy velké, obráceným směrem zase poputují tchajwanský jelen sika a ohrožený sudokopytník serau.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme