Na Tchaj-wanu začínají historické rozhovory s Čínou

Na Tchaj-wan dorazil hlavní vyjednavač Číny. Prezident Asociace pro vztahy přes Tchajwanskou úžinu Čchen Jün-lin je vůbec nejvyšším představitelem Pekingu, který ostrov navštívil od konce občanské války v roce 1949. V rámci pětidenní cesty má uzavřít s tchajwanskou stranou čtyři dohody z ekonomické oblasti, jednat má i s prezidentem Ma Jing-ťiouem. Opozice proti tomu protestuje a chystá mohutné demonstrace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěvu vyjednavače provázejí přísná bezpečnostní opatření | Zdroj: ČTK

Čchen Jün-lin po příletu do Taj-peje mluvil o prolomení ledů, na druhé straně tchajwanská opozice slíbila, že mu pobyt maximálně znepříjemní. Ta proti sbližování s Čínou protestuje, hlavní demonstraci svolala na čtvrtek.

Historické rozhovory tak zároveň budou zkouškou pro současného tchajwanského prezidenta Ma Jing-ťioua prosazujícího vstřícnou politiku vůči Pekingu. Čína se s ním snaží udržovat co nejlepší vztahy a neskrývá přání, aby Ma Jing-ťiou byl opět zvolen i v roce 2012. V případě vítězství kandidáta opozice prosazující formální nezávislost ostrova by totiž podle Pekingu opět došlo k vyostření vztahů v Tchajwanské úžině.

Čchen Jün-lin a Ma Jing-ťiou se mají sejít ve čtvrtek a tchajwanský prezident chce čínského vyjednavače požádat, aby Peking přestal rozmisťovat rakety mířící na ostrov a redukoval jejich počet.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme